Feed aggregator

Papež: Všechny diktatury začínají šířením pomluv

www.radiovaticana.cz - 18. June 2018 - 17:28
Vatikán. Destrukce institucí nebo lidí začíná jejich pomlouváním. Fenomén »pomlouvačné komunikace« analyzoval a pranýřoval papež František při ranní bohoslužbě v kapli Domu sv. Marty.

Ukrajinští biskupové protestují proti šíření genderové ideologie

www.radiovaticana.cz - 18. June 2018 - 17:28

Kyjev. Považovat se za křesťana a zastávat zároveň genderovou ideologii není možné – připomínají římskokatoličtí biskupové Ukrajiny. Píší o tom ve zvláštním poselství adresovaném ukrajinské vládě a věřícím, které bylo včera čteno v kostelech této země.

Novéna za odpuštění a smíření obou Korejí

www.radiovaticana.cz - 18. June 2018 - 17:28

Jižní Korea. Nové zrno pokoje bylo zaseto a stojíme před novou érou, říká biskup jihokorejského Tedžonu (Daejeon) mons. Lazzaro You Heung-sik. Nyní je důležité naslouchat Duchu svatému, aby mohl působit skrze nás – dodává na okraj novény za mír na Korejském poloostrově.

Blíží se Františkova „ekumenická pouť“ do Ženevy

www.radiovaticana.cz - 18. June 2018 - 14:25
Vatikán/Ženeva. V druhé největší švýcarské metropoli Ženevě vrcholí přípravy na čtvrteční papežovu náštěvu, a to zejména v sídle Světové rady církví. František totiž přijíždí do Švýcarska právě u příležitosti sedmdesátého výročí založení této organizace, která vznikla roku 1948 v Amsterdamu a zastupuje  více než půl miliardy křesťanů ve 120 zemích všech pěti světadílů.

Papež: Autenticita poslání církve není dána úspěchem či spokojeností s výsledky

www.radiovaticana.cz - 17. June 2018 - 23:06
Vatikán. Před polednem se na Svatopetrském náměstí sešlo přibližně 15 tisíc lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu Petrova nástupce před mariánskou modlitbou Anděl Páně.

Svatý otec: Rodina jakožto Boží obraz je pouze jedna

www.radiovaticana.cz - 16. June 2018 - 22:14
Vatikán. Svatý otec dnes přijal delegaci italského Fóra rodinných asociací (Forum delle Associazioni familiari), obdoby našeho Národního centra pro rodinu. Petrův nástupce odložil předem připravený text a pronesl spatra bezmála půl hodinovou promluvu, v níž se nevyhýbal choulostivým tématům.

Papež k sestrám: Dnešní svět potřebuje svědky transcendence

www.radiovaticana.cz - 16. June 2018 - 22:14
Petrův nástupce přijal v sobotu dopoledne na audienci přibližně stovku sester theatinek od Neposkvrněného Početí. Tuto kongregaci založila italská mystička, ctihodná Uršula Benincasa (1547-1618), od jejíž smrti letos uplynulo 400 let.

Vedení Komunity Jana XXIII. u papeže Františka

www.radiovaticana.cz - 16. June 2018 - 22:14
Vatikán. V pátek přijal papež na zvláštní audienci vedení Komunity Jana XXIII., kterou před půl stoletím založil italský kněz Oreste Benzi, v jehož domovské diecézi v Rimini byl před čtyřmi roky  zahájen jeho  beatifikační proces. Komunita pečuje duchovně i materiálně o sociálně marginalizované lidi a pomáhá především těm, kteří podlehli drogovým závislostem či prostituci.

Venezuela má novou blahoslavenou

www.radiovaticana.cz - 16. June 2018 - 22:14
Caracas. Dnes se v hlavním městě Caracas konala beatifikace matky Carmen Rendiles Martinez (1903-1977), řeholnice a později generální představená venezuelské kongregace Ježíšových služebnic.

Papež: Naděje v budoucnost je první a nejzákladnější lidské právo

www.radiovaticana.cz - 15. June 2018 - 21:04
Vatikán. Petrův nástupce dnes v aule Pavla VI. přijal takvzané “mistry práce”, tedy italské občany starší padesáti let vyznamenané zvláštním prezidentským řádem, kteří se během svého profesního života vyznačovali výjimečnou pracovitostí, odborností a příkladným mravním chováním.

Duchovní péče o migranty jako priorita biskupů východních evropských církví

www.radiovaticana.cz - 15. June 2018 - 21:04
Itálie. Kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregace pro východní církve, ve čtvrtek večer zahájil každoroční setkání katolických biskupů evropských východních církví, které se letos koná v jihoitalském městě Lungro na pozvání tamního eparchy Donata Oliviera.

Nové video řeholnice unesené v Mali

www.radiovaticana.cz - 15. June 2018 - 21:04
Lomé. Únosci sestry Glorie Cecilie Narváez Argoti a francouzské humanitární pracovnice Sophie Petronin zveřejnili další videonahrávku, na které promlouvají obě ženy, unesené počátkem loňského roku v Mali. Film se objevil na internetu v polovině tohoto týdne, sděluje dnešní vydání listu italských biskupů.

Ježíš vnesl do dějin radikální změnu postoje vůči ženě

www.radiovaticana.cz - 15. June 2018 - 15:02
Vatikán. V dnešním kázání při ranní mši v kapli Domu sv. Marty se papež František zamýšlel nad Božím obrazem, kterým jsou – společně - muž i žena; a pranýřoval dehonestující postoj k ženě, s níž se zachází jako se zbožím či předmětem.

Ježíš je radikální - požaduje smíření

www.radiovaticana.cz - 14. June 2018 - 17:38
Vatikán. Hanět někoho - třeba v autě během dopravní špičky – znamená odejmout mu důstojnost a usilovat v posledku o jeho zabití. Smír, ke kterému vyzývá Ježíš, je radikální a spočívá v tom, abychom respektovali důstojnost druhého i svou vlastní – kázal papež František při ranní mši v kapli Domu sv. Marty.

Vězení chudoby bude zbořeno Boží mocí

www.radiovaticana.cz - 14. June 2018 - 17:38
Vatikán. „Ubožák zavolal a Hospodin slyšel“ – toutou citací ze Žalmisty (34,7) je nadepsáno papežské poselství k letošnímu Světovému dni chudých, který – již podruhé - připadne na 33. neděli v mezidobí (18. listopad).

Kéž vaši práci podněcuje láska k pravdě, řekl papež studentům astronomie

www.radiovaticana.cz - 14. June 2018 - 14:36
Vatikán. Rozdílnosti se mohou propojit, vedeny jediným studijním cílem, a ze spolupráce osob s různým vědeckým a kulturním zázemím tak může vzejít společné chápání kosmu. Těmito slovy dnes papež František přivítal šedesátku účastníků Letní astronomické školy, kterou každoročně pořádá Vatikánská observatoř. Letos se několikatýdenní setkání studentů a badatelů (4.-29.6.) věnuje tématu hvězdné variability ve světle nových významných astronomických objevů (Stellar Variability in the Era of Large Surveys).

Papež: Migrace přesahuje možnosti a prostředky jednotlivých států

www.radiovaticana.cz - 14. June 2018 - 14:36
Vatikán. V sídle Papežské akademie věd ve Vatikánských zahradách se dnes konalo již druhé kolokvium Svatého stolce a Mexika o mezinárodní migraci, organizované vatikánským sekretariátem pro vztahy se státy a mexickým velvyslanectvím při Svatém stolci. Jeho účastníky psaným poselstvím pozdravil rovněž papež František, který v úvodu připomenul čtvrstoletí diplomatických vztahů mezi oběma státy.

Nadace Populorum Progressio jednala o stovce nových projektů pro Latinskou Ameriku

www.radiovaticana.cz - 14. June 2018 - 14:36
Brazílie. Vatikánská nadace Populorum Progressio od úterý do čtvrtka jednala v brazilské arcidiecézi São Salvador de Bahia o financování zhruba stovky nových projektů pro rurální obyvatelstvo. Peněžitou pomoc umožňují zejména příjmy Italské biskupské konference...

Rada kardinálů: Reforma římské kurie v pětadvaceti krocích

www.radiovaticana.cz - 14. June 2018 - 14:36
Vatikán. Před pěti lety, krátce po nástupu na Petrův stolec, založil papež František Radu kardinálů jako poradní sbor při reformě římské kurie i světové církve. Co dosud členové takzvané kardinálské devítky vykonali? Na tuto otázku sami odpovídají sedmistránkovým dokumentem, který zveřejnili ve středu večer po svém pětadvacátém setkání a který popisuje dosavadní reformu římské kurie v pětadvaceti krocích.

Papež zahájil nový cyklus katechezí o Desateru

www.radiovaticana.cz - 13. June 2018 - 17:13
Vatikán. Na Svatopetrském náměstí se dnes po ránu sešlo asi 15 tisíc lidí na pravidelnou generální audienci. V jejím úvodu papež František zmínil dnešní liturgickou památku sv. Antonína z Padovy, kněze a Učitele církve, a blahopřál všem Antonínům ke jmeninám.

Stránky

Subscribe to OŘÍK agregátor