Brněnské družstvo Karat pro papeže

Výrobní družstvo Karat vzniklo 22. 10. 1945 v Brně. Od samého počátku až do současnosti patří Karat mezi největší výrobce zlatých a stříbrných šperků v České republice.

Mnohaleté zkušenosti spojené s tradiční zručností moravských zlatníků jsou zárukou trvalé kvality v oboru. Vedle tradiční ruční výroby šperků využíváme také nejmodernější výrobní metody a technologie.

Vyrábíme snubní prsteny celozlaté nebo s drahými kameny (velmi žádané jsou dnes brilianty), povrchově nebo reliéfně ryté, ze žlutého, bílého, nebo kombinace obojího zlata, povrchově upravené matováním, nebo vysokým leskem, náušnice, přívěsky, řetízky, náramky, brože, kravatové spony a další šperky.

Vedle výroby šperků provozujeme i zlacení, stříbření, niklování a rhodiování metodou galvanického pokovování šperků, bohoslužebných a ostatních předmětů. Velmi vyhledávanou službou je zlacení a stříbření monstrancí.

Tuto naši službu využila v loňském roce i knínická farnost. Bylo to šťastnou shodou okolností souběžně s tím, co se na Karat obrátil také brněnský sochař Jaromír Gargulák při zhotovení darů za město Brno pro Sv. otce Benedikta XVI. Byly to kalich o výšce pětatřicet centimetrů a patena v průměru sedmadvacet centimetrů. Aby si Sv. otec pamatoval, od koho oba dary dostal, je na pateně vyleptán znak Brna a nápis Papež Benedikt XVI. Brno 27. 9. 2009.

Vedle oficiálního vytvořil J. Gargulák dar ještě jeden. Svůj osobní. „Chtěl jsem udělat něco v podobném stylu, jako jsou kalich a patena. Nakonec s tím nápadem přišla moje dcera. Při bohoslužbě tak má Svatý otec od nás kromě kalicha a pateny ještě kříž kolem krku,“ vysvětlil.

Autoři článků: