Deset let s Adopcí na dálku®

Nechce se ani věřit, že již desátým rokem se naše farnost Veverské Knínice, zastoupená ochotnými „maminkami“, podílí na programu Adopce na dálku® Arcidiecézní charity Praha.

Během uplynulých let se některé „maminky“ rozhodly svoji podporu ukončit, jiné nás podporují, jak doufáme, z nebeských výšin. Ale vždy se našly ochotné dobrovolnice, které ty předchozí zastoupily.

Také podporované děti se měnily. Jeden chlapec se s rodinou odstěhoval z dosahu působení programu Adopce na dálku®, jiný po smrti otce ukončil studia a nastoupil do zaměstnání. Ale přesto – tím, že získal vzdělání, nastoupil na místo obchodního příručího a nemusel jako jeho otec nádeničit za nepatrný plat na poli. Také děvče, které se chtělo stát učitelkou, ve svých dvaceti letech z programu odstoupilo a svůj sen si nesplnilo. Vždy jsme však přijali pod svá křídla nové zájemce o vzdělání.

V minulém roce jsme dokonce rozšířili počet dvou podporovaných chlapců o malé děvčátko.

Jako „dárek“ do dalšího desetiletí pomoci jsme obdrželi zprávu, že pomáháme nejen dětem, ale i jejich rodinám. Díky dětem se mění i smýšlení rodičů. Fr. Veeresh V. Moras, ředitel střediska spolupracujícího s programem Adopce na dálku® v diecézi Shimoga státu Karnataka, ve svém dopise uvedl, že v loňském roce využilo 364 rodin sponzorovaných dětí možnost pořídit si toaletu a koupelnu. To je v oblasti, kde žije většina obyvatel v negramotnosti a neuvěřitelné bídě, zcela nevídaný jev. Je vidět, že rozbít začarovaný kruh nevědomosti a vymanit se z něj není zcela nemožné. Jsme rádi, že je to tak trochu i naše zásluha.

Autoři článků: