Dva dny s papežem

V letošním roce se v naší farnosti uskutečnilo mnoho zajímavých událostí. Mezi ty nejdůležitější patřily oslavy k 750letému výročí vzniku farnosti ve Veverských Knínicích, slavnost biřmování a návštěva papeže v naší brněnské diecézi.

Svatý otec navštívil tři česká významná města. V sobotu 26. září se v Praze setkal se zástupci zasvěcených osob a také s prezidentem České republiky, který ho doprovázel na jeho třídenní návštěvě. V neděli 27. září pak Benedikt XVI. sloužil mši svatou na tuřanském letišti v Brně, o den později pak i na Proboštské louce ve Staré Boleslavi.

Mnoho lidí z našich farností se zúčastnilo mše svaté na brněnském letišti. Abychom mohli být svědky slavnosti, museli jsme si poněkud přivstat. Většina z nás opouštěla domov už po čtvrté hodině ranní. Přesuny na místo konání byly zajištěny autobusovou a vlakovou dopravou. Dokonce i dálnice D1 se proměnila v jedno velké autobusové parkoviště. Poutníci se v hojných počtech sjížděli ze všech světových stran. Od brzkého rána byl zajištěn bohatý program. Byli jsme svědky vystoupení různých kapel, církevních schol, i recitovaných pásem. Zazpívala i známá skupina Hradišťan. Před začátkem mše přišel na řadu nácvik ordinária, protože celá mše byla sloužena v latinském jazyce. Pak už všichni s napětím očekávali přílet Svatého otce. Netrvalo to dlouho a na přistávací plochu dosedl první letoun. Vystoupil z něho prezident Václav Klaus s manželkou. Asi za čtvrt hodiny upřel dav 120 000 lidí znovu oči k nebi, kde se objevilo druhé letadlo. Všichni máváním vlajkami a pozdravem: "Benedetto" přivítali papeže, který nastoupil do papamobilu, a projížděl mezi sektory plnými nadšených poutníků. Při mši svaté koncelebrovalo čtyřicet biskupů a tisíc kněží, z toho více než dvě stě ze zahraničí.

Papež začal své kázání několika větami v češtině. Mluvil o naději, která byla jedním ze tří symbolů jeho návštěvy v České republice. Po skončení mše se rozloučil s věřícími a odletěl zpět do Prahy. Vzápětí Brno opustil i prezident Václav Klaus.

Zatímco většina poutníků se odebrala na zpáteční cestu do svých domovů, několik set mladých věřících zamířilo posilovými vlaky do Staré Boleslavi, kde se chtěli opět setkat se Svatým otcem na mši, která byla věnována právě mládeži. Této mše se zúčastnili také zástupci našich farností - dva z Ostrovačic a tři z Knínic. Do Boleslavi jsme dorazili v sobotu večer. Čekala nás noc strávená ve stanovém městečku. Počasí nám moc nepřálo, po slunečné a horké sobotě překvapilo všechny velmi chladné ráno. Celá Boleslav byla zahalena do husté mlhy. Ta se ale během dopoledne rozplynula a z mraků vykouklo sluníčko. Zúčastnili jsme se pestrého programu, kde vystupoval i nám známý Luděk Strašák ze Zbraslavi se svým divadelním souborem.

První zastávkou papeže ve Staré Boleslavi byla návštěva baziliky svatého Václava, kde setrval v krátké modlitbě, a setkal se zde se starými a nemocnými kněžími. Potom už pokračoval na Proboštskou louku, kde se konala mše k památce národního patrona a ochránce, svatého Václava, a kde už čekalo na 50 000 poutníků. Na začátku Benedikt XVI. nezapomněl popřát všem, kteří nosí jméno Václav. V homilii, kterou začal opět v češtině, vzpomněl na svatého Václava a rozvíjel myšlenku o svatosti v dnešní době. Na konci mše promluvil k mladým, kterým připomněl, že jsou nadějí církve, a ta od nich očekává, že se stanou jejími posly. Pozval je také na nadcházející světové setkání mládeže, které se uskuteční za dva roky v Madridu.

Po skončení slavnosti jsme se spolu s obrovskými zástupy dalších lidí odebrali na vlakové nádraží a odjeli speciálními vlaky zpátky domů. Přestože jsme se vrátili po dvoudenním putování zcela unavení a vyčerpaní, bylo pro nás setkání se Svatým otcem jedním z největších životních zážitků, na který budeme rádi vzpomínat.