Křížová cesta v brněnské katedrále

V neděli 21. března 2010 v 16.30 se v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně se konala křížová cesta, „Křížová cesta s Matkou Páně“, jejíž hudbu slavný hudební skladatel Zdeněk Pololáník a jejíž texty pochází od paní Běly Schovancové (žijící v Paříži).

Přišlo nás tam poměrně mnoho z našich farností, z Ostrovačic, Říčan i Veverských Knínic, a důvodů, proč jsme přišli, bylo mnoho.

Samozřejmě, především jsme se přišli modlit křížovou cestu a hledat Boha, přesto všichni jsme taky drželi palce hudebním interpretům (zpíval Dómský komorní sbor, sólo Hana Kostelecká, řídila Dagmar Kolařová) a moc jsme si přáli, aby se lidem křížová cesta líbila. Přišli jsme totiž “fandit” našemu milému panu varhaníkovi (a možná podvědomě jsme chtěli mít i účast na jeho slávě a úspěchu).

To všechno se stalo. Byl to opravdu nádherný hluboký zážitek pro každého účastníka. Krásná hudba, krásný zpěv, krásná slova… Byli jsme hrdí na to, že pan Zdeněk Pololáník je “náš”. Bylo balzámem na naši duši slyšet např. slova jednoho přítomného kněze: To ani není možné, jak taková nádherná hudba může vůbec vzniknout u nás, v nějaké vesnici (pardon, městysi), v srdci obyčejného člověka…

I paní Běla Schovancová, autorka slov křížové cesty (je to její 34. vydané básnické dílo), je tak trochu naše: její verše obohacují již léta náš farní zpravodaj.

Manžel paní Schovancové, pan Ladislav Schovanec, svými ilustracemi doplnil slova křížové cesty své manželky. My Vám zde přinášíme slova i obraz, doprovázející 10. a 11. zastavení křížové cesty (omluvte prosím zhoršenou kvalitu reprodukce).

X. - XI.

Tam roucha zbaven,
a za bolesti nepředstavitelné

přibit na kříž,

byl k nebi zdvižen,
s nápisem nad hlavou

JEŽÍŠ NAZARETSKÝ - ŽIDOVSKÝ KRÁL

...za posměchu a urážek těch,
pro které se nechal ukřižovat,

za svůj lid, který tak miloval,

a za nás,
za všechny...

Další fotografie a texty o této křížové cestě lze najít zde.