Ozvěny velikonoc

Ve středu 26. 5. v 19.30 se v římskokatolickém kostele sv. Václava v Tišnově konal poslední ze tří koncertů "Hudebního jara Zdeňka Pololáníka". Zazněly na něm dvě rozsáhlé skladby Zdeňka Pololáníka:

- Velikonoční cesta
- Cantus psalmorum

Na koncertě vystupovala nám již dobře známá sopranistka Olga Procházková (viz o ní zde), doprovázená Tišnovským komorním orchestrem (viz o něm zde). Kromě nich vystupoval ještě Richard Novák, sólista opery Národního divadla v Brně (bas), doprovázený Karlem Košárkem (piano). O obou bude řeč níže.

Koncert nesl jméno "Ozvěny Velikonoc" a skutečně nám tři dny po skončení doby velikonoční přinesl ozvěnu toho všeho, co jsme v té době prožili. Poslouchali jsme panem Pololáníkem zhudebněná většinou slova žalmů, kde svatopisec jednou naříkal (Hospodine, slyš má slova, všimni si mého nářku), spojený s Kristovým utrpením, podruhé jásal (Hlasitý jásot nad záchranou rozléhá se stany spravedlivých), spojený s Kristem v jeho vítězství nad smrtí.

K velikonocím patří i Seslání Ducha svatého. Slyšeli jsme zhudebněný žalm 65 (součást Velikonoční cesty), kde žalmista děkuje Bohu: Plníš svět radostí, navštívil jsi zemi a napojils ji, obdařils ji bohatě. Boží strouhou se hrne voda lidem, nachystals obilí. Takto jsi ji připravil: Zavlažils její brázdy, rozmělnils její hroudy, zkypřils ji dešti, požehnals tomu, co z ní vyrašilo... Právem můžeme myslet na Ducha svatého, který je oním Božím požehnáním, deštěm, vláhou, životem. Poslechněte si část skladby zde.

Díky Bohu, panu Pololáníkovi i všem organizátorům "Hudebního jara Zdeňka Pololáníka" za nádhernou hudbu a za všechno krásné, co jsme skrze tyto koncerty načerpali!

Ještě pár slov k zmíněným umělcům:

Richard Novák

Absolvent brněnské konzervatoře, laureát pěveckých soutěží v Toulouse a holandském Hertogenbosch. Už v roce 1954 byl přijat jako sólista opery Státního divadla v Ostravě, odkud později přešel do angažmá brněnské Janáčkovy opery. Významně se podílel na dnes dramaturgicky velmi ceněné éře brněnské opery. Z českých autorů nastudoval díla Bedřicha Smetany (kompletní operní dílo), Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka. Role Revírníka v Příhodách lišky Bystroušky se stala jeho profilovou vizitkou a v roce 2004 v ní na prknech Janáčkova divadla oslavil 50. výročí své umělecké činnosti. Ze světových autorů nastudoval díla G. Rossiniho, W. A. Mozarta, G. Verdiho, S. Prokofjeva a A. Berga. Hostoval v Teatro Colón v Buenos Aires nebo na Salzburger Festspiele, v Paříži, Madridu a v Benátkách. Byl ceněn u mnoha soudobých autorů, kteří psali mnohé skladby přímo pro něj. Na mistrovské úrovni se věnuje interpretaci písňových cyklů a dodnes je častým interpretem velkých oratorních děl, o čemž svědčí dlouholetá spolupráce s Českou filharmonií a Václavem Neumannem. Známá je především jeho interpretace Verdiho Requiem a Janáčkovy Glagolské mše, kterou nahrál po taktovkou Ch. Mackerrase pro firmu Supraphon a pro firmu Decca za řízení R. Chailyho. V roce 2001 získal cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Karel Košárek

Vystudoval konzervatoř v Kroměříži a Akademii múzických umění v Praze. Svá studia zakončil v USA (Dallas), kde získal diplom Artist Certificate a titul Master in Music. Jeho mezinárodní umělecké aktivity dokumentují recitály v uplynulých sezónách v New Yorku, Dallasu, Palm Beach, Calgary, Tel Avivu a Petrohradu. Vystupoval rovněž na mezinárodních hudebních festivalech a spolupracoval s předními orchestry, mezi které patří Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Nagoya Philharmonic Orchestra, St. Petersburg Chamber Orchestra. Pravidelně spolupracuje s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou, nahrává pro významné nahrávací společnosti, mj. Supraphon a Naxos. Jeho první sólová nahrávka obsahovala skladby B. Smetany, B. Martinů, S. Barbera a G. Gershwina (vydal Radioservis v roce 2000). V roce 2005 nahrál spolu s uznávaným českým barytonistou Romanem Janálem CD s písněmi (Supraphon). Jeho nejnovější nahrávkou je sólový recitál z klavírních skladeb B. Martinů pro Supraphon, který obsahuje několik skladeb ve světové premiéře (CD vyšlo v únoru 2008).