Přednáška o P. Damiánovi

V neděli 7. března 2010 ve 14 hodin se na faře v Ostrovačicích konala přednáška o P. Damiánovi. Byla to přednáška spojená s promítáním obrázků a posloucháním hudby, a neměl ji nikdo jiný než pan Peter Žaloudek, pravděpodobně náš největší odborník na P. Damiána de Veuster, misionáře malomocných, svatořečeného v Římě v říjnu 2009.

Dověděli jsme se mnoho nejen o samotném světci, ale taky o havajském ostrově Molokai, kde sv. Damián působil, o životě a situaci malomocných v tamější kolonii aj. Poslouchali jsme havajskou hudbu, viděli jsme fotky nádherné přírody, a současně i hrozné obrázky toho, jak malomocenství umí poškodit lidské tělo.

Na přednášce nás bylo 38, dost na to, abychom zaplnili náš, zdá se, malý farní sál. Byli tu lidé nejen z Ostrovačic, Říčan a Veverských Knínic, ale taky třeba z Říček, Domašova, Rudky či Brna-Bystrce. Největším povzbuzením pro většinu z nás byla pravděpodobně láska sv. Damiána, který "dal život za své přátele" (sr. Jan 15,13), který nemyslel na sebe, sloužil, miloval své bližní. To je láska, která vítězí nad světem, která překonává obtíže našeho života i izolace různých skupin lidí v našem světě.

Některé z dětí, které se setkání účastnily:

Další fotky viz zde.