Vánoční přání (2006)

Drazí bratři a sestry!

Blíží se nám svátky Vánoční, svátky míru a rodinného štěstí, svátky, které nejvíce působí na člověka v tomto uspěchaném a chaotickém světě. Svátky Vánoční jsou svátky dětí, které s napětím očekávají naplnění svých přání a představ o dárcích, které objeví pod stromečkem.
Již píší dopisy Ježíškovi a v nich se zpovídají ze svých přání. A když se rozsvítí stromeček, tak se zároveň rozsvítí i oči nad dárky, které najdou pod stromečkem, a to je možná ten nejkrásnější dárek pro rodiče. Když vidí své děti šťastné a spokojené. Již dávno znali přání svých ratolestí; čím jim udělat radost a jaký dárek pro dítě vybrat. To není tak těžké a složité. Dítě bývá tak upřímné a bezprostřední. Ale jaký dárek dát starým rodičům, dědečkovi, babičce? Co jim vybrat?
Je těžké vybrat dárek někomu, kdo již všechno má a již nic nepotřebuje. Jeho touhy jsou tak prosté. Minimalizované na to nejpodstatnější v životě. Možná zde můžeme dát dárek, který nestojí velký finanční obnos, ale stačí porozumění, trpělivost a starostlivost v jejich stáří a možná nemohoucnosti. A tato trpělivost a porozumění nestojí mnoho peněz. Ona se totiž zaplatit penězi nedá. Pro člověka by možná bylo pohodlnější, kdyby mohl v životě všechno zaplatit penězi. I tu starostlivost a trpělivost. Ale určité věci se nedají koupit a musí se platit jiným způsobem, který člověka stojí více, než tuší.

A v tom je to tajemství Vánoc, tajemství narození Božího Syna, který nám ukazuje, kde je opravdová hodnota lidského srdce a jaká cena se za to platí. A tak bych vám přál všem, aby se při rozsvícení stromečku rozsvítily nejen oči dětí, ale oči celé vaší rodiny.

P. Dominik

Autoři článků: