Pouť na Hostýn

Dnes je 1. října, ale přitom podle počasí to vypadá, jako kdyby byl nádherný letní den. Jak by se dal lépe oslavit první den mariánského měsíce října, než jet na poutní místo k Panně Marii? Dnešního dne jsme se vypravili na děkanskou pouť na Hostýn. Sjelo se nás asi 7 autobusů z celého rosického děkanátu. Ve čtvrt na 11 jsme se všichni zúčastnili bohoslužby v bazilice Panny Marie na Hostýně. Ještě před bohoslužbou jsme se mohli podívat po okolí, občerstvit se, posilnit se. A potom jsme šli načerpat sílu k Panně Marii na mši svatou. Po obědě bylo požehnání a následovala křížová cesta. Vzhledem k počtu poutníků byla zvolena „nejdelší trasa“, ale dle mého názoru nejhezčí a nejzajímavější. Jednotlivá zastavení jsou ve stylu valašských roubenek a typických beskydských staveb. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Kroměříži, kde jsme navštívili Květnou zahradu.  Procházeli jsme kolonádou kolem antických soch a pan farář nám o některých z nich něco zajímavého povykládal (dodatek přepisovatele: ve skutečnosti to byl Matěj z Chudčic, který znal nejvíce postav z řecké mytologie). Přesto že už je říjen, byla tu spousta rozkvetlých květin, takže bylo na co se dívat. Zahrada je nádherně udržovaná, a tak se všichni mohli dostatečně pokochat (nejenom Kochovi)... (smích). Zaujal nás zajímavý strom, kaštan, na takovém pahorku, na kterém byly zavěšené děrované protáhlé koule, a každý z nás přemýšlel o tom, co by to mohlo být...

Rozhovory s poutníky v Květné zahradě

  • Verunko, řekni, co se ti nejvíc líbilo! (žádná odpověď)

Dnešní den se opravdu vyvedl. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo. Myslím si, že dnešní pouť všechny nadchla.

  • Kmotřenko (pí. Pospíšilová), řekni, co se ti dneska nejvíc líbilo? Prosím tě běž s tím pryč. Co se ti líbilo? V kostele, jak jsme se tam modlili a nakonec se loučili a zpívali „Sbohem má radosti“.  Líbilo se mně to, bylo to krásné, i počasí, všechno. Ale nenatáčej to.
  • Zuzko, chci se Tě zeptat, co tě dnes nejvíc oslovilo? Nejvíc mě oslovila Markéta Ondráčková, která mě oslovila v Květné zahradě a úplně mi tím vyrazila dech. A pak mě taky oslovil ten oběd, docela dobrej. Prosím tě, něco duchovního... Co nás tak oslovilo? Kázání, ten mladej kněz, byl dobrej, pozitivně naladěnej, a to kázání teda stálo za to. Takže si půjčím nějakou knížku od Terezie z Lisieux, možná... Půjčím si ji určitě a možná si ji i přečtu.
  • A teď se zeptám Sáry, co se jí líbilo na dnešní pouti. ??? Mně se líbilo všechno! A co nejvíc? Asi ty stánky a ten kostel a ta restaurace byla opravdu výborná. A kostel, ten byl taky hezkej. A už nic.
  • Co se líbilo tobě, Pavle? Voběd. Byl dobrej. Dočkali jsme se ho. Mše byla dobrá, i kázání pana faráře. A bylo zajímavý sledovat rozdíl generací u pánů farářů, jak při mši svaté byl ten mladej kněz (P. Jan Hanák), z kterého sálalo nadšení a zapálení a pak po mši svaté nás přišel uklidnit starší pan farář, který chtěl mít spíše klid. Je to ta různorodost, která je zajímavá. Děkuji.
  • Veroniko, už mi řekneš, co se ti líbilo? Všem se líbilo na jídle. I tobě? Sluníčko bylo super. Křížová cesta.
  • A co tobě se babičko (pí. Ševčáková) líbilo? Mně se na Hostýně vždycky líbilo.

Někteří z našich farníků měli možnost strávit na Hostýně pár dníostýně sami a prožít tento čas jako exercicie. Můžete si objednat pobyt na několik dní a „naordinovat si dovolenou pro duši“… Je nádherné vidět vycházející slunce nad beskydskými vrchy, cítit klid a pohodu, jít na mši svatou několikrát za den… Člověk zde může načerpat spoustu duchovních i fyzických sil.

  • A co Radime tebe nadchlo? Já už jsem tam byl počtvrtý. Jo a co mě nadchlo, bylo to, že ten pán, o kterém jsem si myslel, že už dávno umřel (viděli jsme se tehdy při poslední návštěvě a byl strašně starej), tak jsem se dověděl, že žije. Zeptal jsem se na něj někoho a řekl mi to. Tehdy se za námi zastavil, pozval nás nahoru ke zvonům. Tento stařeček pocházel z Valašska, ministrovával na ranních mších. Hodně nám toho vyprávěl.
  • Vás se chci taky zeptat (p. Strakon, p. Čertek, pí Cardová, pí. Konečná) , co se vám líbilo na naší pouti? Pane Strakoň! Všechno! Taky to, že to tak rychle uteklo a že už ujíždíme dom (hovoří pan Čertek). Je to dobrý, když si může člověk takhle pokecat. Příště musíme vyjet ve čtyři ráno a přijet dom o půlnoci, abychom toho stihli víc.

Autoři článků: