Zamyšlení nad knihou „Jak zdravě stárnout“

„Umět využít svůj život, to je jako žít dvakrát.“ Marcus V. Martilias

Dostala se mi do rukou knížka prof. Květoslava Šipra, CSc. „Jak zdravě stárnout“. Její velká část je věnována zdraví, výživě a důvodům, proč stárneme. Mne ale zaujaly myšlenky o přípravě na stáří.

Na příklad: V každodenním životě běžných starostí málokdy přemýšlíme, jak prožijeme své stáří, náš „třetí věk“. A přece tato doba představuje téměř čtvrtinu pravděpodobné délky života většiny z nás.

Na každou činnost je potřeba se připravit. Zhruba dvě desetiletí jsme se každý připravovali na období pracovní aktivity. Ani do stáří bychom neměli vstupovat nepřipraveni, vždyť se v populaci neustále zvyšuje podíl starých lidí. Musíme tedy být na prožití svého stáří připraveni a přichystáni.

V přírodě bývá podzim spojen se sklízením úrody. Také podzim našeho života má být dobou sbírání plodů. Měli bychom se těšit z užitku své práce, z porozumění svých dětí a uznání společnosti.

Závěrem ještě jeden citát, autorem výroku je slavný filosof Lucius Annaeus Seneca: „Ne každý, kdo má vrásky a šedivé vlasy, dlouho žil. Mnohdy jen dlouho byl“. 

Autoři článků: