Postní duchovní obnova s otcem Jiřím Topenčíkem

Nejprve se mi na duchovní obnovu moc nechtělo, ale rodiče mi říkali, že otec Topenčík je výjimečný kněz a že má hezké přednášky. A tudíž jsem s nimi šla.

Povídal nám na téma svátost smíření. Ani jsem netušila, kolik věcí mě zaujme. Například, že je velice důležitá příprava, ne si to jít odříkat a vůbec nad svými slovy nepřemýšlet. Naučit se každý den večer zpytovat svědomí. Navíc mě otec Topenčík velice zaujal tím, jak tiše mluvil. Všichni se kvůli tomu ztišili. Všechna slova měl velmi promyšlená. Mluvil k nám tak, jak sám duchovním životem žije. Bylo poznat, že hodně čte duchovní knihy. Jako ve své farnosti i nám dal úkol přečíst v postní době alespoň jednu duchovní knihu. Když mluvil o tom, že se máme umět přijímat takoví, jací jsme, dal nám radu podívat se občas do zrcadla a pochválit se: ,,Já jsem krásné Boží dítě“. 

Když si všímám lidí, jak čekají na zpověď, jak jsou zamyšlení a opravdu zklamaní ze svých hříchů, ale pak, když vyjdou ze zpovědnice, jsou rozzáření. Mají v sobě radost. Smějí se. A je to tak krásné, když lidi vidím, jak jsou šťastní. Je úžasné, co ta Boží síla dokáže.

Otec Topenčík umí k lidem hovořit. Mluví přesvědčivě a dokáže nám, že i my můžeme být dobrými lidmi, že žít ve víře je velké štěstí, protože máme něco více než ostatní. Máme Boha. Je stále s námi. A proto je to větší výzva se modlit za lidi, aby tu cestu k víře našli. Mám pocit, že otec Topenčík je člověk s velkým srdcem. A takových lidí je třeba si vážit.

Autoři článků: