Církevní restituce, volby a aritmetika

Sdělovací prostředky, resp. jejich vlastníci navodili ve společnosti oficiální negativní názor na církevní restituce, jak u jejich zastánců, tak i odpůrců. K tomuto článku mě inspirovala autorka článku v minulém Oříku, která s uvedeným „většinovým“ názorem polemizuje.

Pokud se na uvedenou problematiku podíváme prostřednictvím výsledku parlamentních voleb, ve kterých mohli občané svobodně vyjádřit svůj názor na restituce a očima prosté aritmetiky, vidíme, že s oním „většinovým“ názorem mas-medií, či jejich vlastníků, přinejmenším nelze souhlasit.

K volbám přišlo standardně něco málo přes 60 % oprávněných voličů, tzn. že cca 40 % voličům církevní restituce nevadí a mlčením s nimi vyjadřují svůj souhlas. Totéž je možné pozorovat i u cca 20 % voličů hnutí ANO, které rovněž nemělo ve své programu revizi církevních restitucí. Voliči TOP 09 a ODS s restitucemi souhlasili.

Nesouhlasili s nimi pouze voliči komunistů a voliči ČSSD, což činí něco málo přes 30 % oprávněných voličů.

Aritmeticky sečteno a podtrženo, pro revizi restitucí je pouze cca jedna třetina oprávněných voličů, 70 % restituce nevadí. Proč proto ty ohnivé a mnohdy i urážející řeči o restitucích na obou stranách barikády. Výsledky voleb jasně ukázaly většinový názor společnosti, který je nutné demokraticky akceptovat.

Samozřejmě, že každý výsledek se dá zpochybnit, výše uvedený nevyjímaje. Skutečností však zůstává, že květnaté předvolební řeči o revizi církevních restitucí nepřivedly k volbám větší počet občanů než je obvyklé a některé ze stran či hnutí, které měly revizi restitucí na prvních místech svého programu, víc hlasů nezískaly, v některých případech dokonce ztratily. Naopak, některé strany či hnutí, které veřejně před volbami souhlasily s vydáním majetku, hlasy voličů získaly.

Není proto dobré bezhlavě přijímat a řídit se „většinovými“ názory mas – medií, ale informace třídit, analyzovat a spoléhat se na svoji úvahu a zkušenosti, případně na doporučení a rady blízkých, kterým důvěřujeme. 

Autoři článků: