Prázdniny na faře jsou hitem

Stále víc farností se o prázdninách snaží pomoci rodinám. Vedle těch klasických proto pořádají různé druhy táborů příměstských a prázdnin na faře. Zájem o ně pořád roste.

V letních měsících se scházejí děti například na faře ve Velkém Meziříčí. Nejedná se zde o klasický turnusový pobyt, ale o jednodenní zábavné akce konané vždy v pondělí. Program vytváří pastorační asistentka a katechetka Hana Kadlecová. „První pondělí jsme byli na výletě v Křižanově a věnovali se osobnosti svaté Zdislavy. Navštívili jsme i kopec, kam patronka rodin podle pověsti ráda chodívala,“ říká Hana Kadlecová. A meziříčský kaplan P. Jití Brtník, který skupinu doprovázel, dodává: „Cestou jsme četli a vyprávěli si o svaté Zdislavě. Byl jsem překvapen, co všechno už o ni děti věděly,“ chválí kaplan.

O druhém prázdninovém pondělku tížily nebe nad Vysočinou temné bouřkové mraky. Skupina proto i s doprovodem odjela za vodními hrami do krytého bazénu v nedalekém Žďáru nad Sázavou. A další týden, 21. července, všichni zamířili do Budišova, kde si prohlédli zámeckou expozici a kostel, jehož věž jim nabídla daleký rozhled. Na akce, které budou i v dalších týdnech začínat ranní mši svátou, mohou přijít také ti, kteří jsou ve Velkém Meziříčí na prázdninách, jako devítiletá dvojčata Štěpán a Kryštof ze Židlochovic. „Kluci se farních pondělků účastní už třetí rok a vždy se mi vracejí domů nadšení,“ těší se jejich babička Ludmila Stupková.

V neděli 20. července začaly „prázdniny na faře“ také v Ostrovačicích na Brněnsku. Tam ovšem účastníci přespávají a celý týden se věnují hrám, sportu, tvůrčí činnosti a duchovním zážitkům. Několik místních maminek akci vymyslelo před třemi lety pro deset dětí. Letos jich mají už bezmála čtyřicet, a to ještě museli několik opozdilců odmítnout. „Maximální kapacita fary byla zaplněna jen pár dnů poté, co jsme v dubnu vyhlásili letní termín. Také letos s pomocí hry putujeme Novým zákonem a těší nás, že se takový program dětem líbí. Upevňují při něm své přátelství, oživují vztah k Bohu i k církvi,“ uzavírá jedna z ostrovačických organizátorek Irena Buršíková. 

KT 30/2014 (22.7.2014)

Autoři článků: