Povolební rozhovor s ing. Janem Studeným, starostou Říčan

1)   V médiích zazněla informace, že jasná výhra lidovců v Říčanech je „raritou“ v České republice. Co tomu výsledku říkáte vy?

Myslím, že tady vůbec nejde o lidovce nebo o politické strany. Přestože se zaštitujeme stranou KDU-ČSL, v obci lidé volí jednotlivé osobnosti. Jistě nás volili i občané, kteří by lidovce v žádných jiných volbách nikdy nezvolili. To je ale potěšující zpráva, když si uvědomíme, jaká averze k politice a politikům v našem státě nyní panuje. Jako raritu to ale nevnímám. Jsou obce, kde jsou poměry tak jasné, že ani nesestaví víc než jednu kandidátku.

2)   Obával jste se v některých okamžicích o dobrý výsledek? Třeba v souvislosti s malou účastí voličů?

Asi mně to nebudete věřit, ale žádné dramatické obavy jsem neměl. Mnohem více stresu jsem si prožil při práci starosty, než při volbách. Musím se přiznat, že v jedné chvíli jsem i doufal, že neuspějeme, abych se mohl vrátit k normální práci, kterou mohu kdykoliv pustit z hlavy J

3)   Bez podpory svých nejbližších by to bylo asi vše mnohem těžší. Jak vnímáte tento povolený doping?

Bez této podpory se taková práce nedá vůbec dělat. Neustále se Vám v hlavě honí spousta myšlenek, jak řešit konkrétní problémy, nebo co v obci zlepšit. A to všechno se nedá držet v hlavě, musí se o tom diskutovat a někdy na to zbyde čas až doma v rodině. Nehledě na to, že kamkoliv vyrazíte, vždy projíždíte nějakou jinou obcí, kterou vnímáte jako inspiraci. Pořád si něco zapisujete a to musí rodina snášet a tolerovat.

4)   Není pro Vás takto silný mandát zároveň trošku zavazující?

Určitě ano. Zavazující jsou ale všechny výsledky voleb. Největší odpovědnost jsme ale cítili před čtyřmi lety, kdy jsme něco teprve slibovali, a přesto nás lidé podpořili s důvěrou, že to všechno uskutečníme. Po letošních volbách bych spíše řekl, že nás veřejnost odměnila za práci, kterou jsme už udělali, než za tu, která nás teprve čeká.

5)   Jak jste vnímal předvolební kampaň ostatních stran, konkrétně komunistů?

S odstupem času musím říct, že kampaně ČSSD a KSČM byly příliš politické a obecné. Bylo zcela evidentní, že volební materiály byly vytvořeny z nějakých celostátních vzorů, které politické strany obcím předem nachystaly. Bohužel některá hesla na naši obec příliš neplatí. Při vší skromnosti si myslím, že my jsme byli v kampani blíže k lidem. Chceme dělat konkrétní věci a známe problémy obce.

Doposud jsem se k tomu veřejně nevyjadřoval, ale když jsem si přečetl leták komunistů, byl jsem přinejmenším rozladěný. Ti totiž zcela účelově lhali o tom, jak se v naší obci rozprodával obecní majetek, co zlého nás čeká atp. Jak asi muselo být bývalým starostům paní Franzové a ing. Kubišovi, kteří museli zastavovat bezhlavé privatizace a zachránili tak pro obec majetek v hodnotě desítek milionů. Jen díky nim můžeme dnes hospodařit s nějakým majetkem a těžit z jeho výnosů. Kampaň komunistů byla tedy nekorektní, asi proto, že ji netvořili lidé, kteří o této obci a její historii něco vědí. Varování před jednobarevným zastupitelstvem na jejich nástěnce mne ale naopak pobavilo.

Moc děkujeme za rozhovor. Berte takto silný mandát jako poděkování za vše, co jste pro Říčany udělal, i jako podporu do dalších náročných pracovních dní.