Pozvánka na Novoroční koncert 2017

Vážení přátelé, jménem obecního zastupitelstva a farnosti ve Veverských Knínicích si Vás dovoluji pozvat na již tradiční Novoroční koncert. Mám radost, že se podařilo zajistit vystoupení dvou významných českých hudebníků. Na varhany zahraje varhaník Karel Hiner a doprovodí ho pozounista Břetislav Kotrba. Zazní skladby  J. S. Bacha, A. Vivaldiho, J. K. Kerlla, A. Caldara a improvizace na staré známé koledy. Vstupné dobrovolné. Před začátkem koncertu se bude podávat malé občerstvení.

Varhaník a hudební pedagog Karel Hiner se narodil v roce 1953 v Hrobu u Teplic. Studoval hru na varhany a klavír na Konzervatoři v Plzni (1968–75) a na AMU v Praze u Milana Šlechty (1975–80). Po ukončení studií působil jako dramaturg Plzeňského rozhlasového orchestru (1982–83) a jako korepetitor opery ve Státním divadle Zdeňka Nejedlého v Ústí nad Labem (1983–86). Vyučoval na Základní umělecké škole v Chocni a v Kolíně. K významným momentům jeho kariéry patří koncertní varhanní činnost na samostatných varhanních recitálech u nás i v zahraničí (Polsko, Maďarsko, Německo, Bulharsko, Lucembursko) a působení regenschoriho a varhaníka na kůrech v Trmici, Chocni a Kutné Hoře. Jako interpret provádí nejen skladby starých mistrů, ale zaměřuje se i na varhanní hudbu 20. století (Klement Slavický, Olivier Messiaen, Marcel Dupré) a na současnou tvorbu (Milan SlavickýIvana Loudová a další). Na varhanách v Chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře nahrál roku 2002 CD Liturgický rok ve varhanní hudbě. Vystupuje na hudebních festivalech (např. Mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením FORFEST). Ve varhanní hudbě se snaží  uplatňovat zásady II. vatikánského koncilu. 

Pozounista Břetislav Kotrba se narodil v Liberci, kde se také od svých osmi let začal věnovat hudbě. Vystudoval Konzervatoř Teplice a ve studiích dále pokračoval na Akademii múzických umění v Praze. V době svého studia byl členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Dlouhodobě působil jako první pozounista České filharmonie. Kromě svého působení u velkých orchestrů se věnuje také menším hudebním projektům. Se souborem Ritornello se podílel na nahrávce málo známého repertoáru z díla Adama Michny z Otradovic, vystoupil na polském hudebním festivalu Mezinárodní festival dávné hudby, podílí se na charitativních koncertech v Domově sv. Karla Boromejského a je členem Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie, souboru, který vznikl v roce 2004 a je sestaven z prvotřídních hráčů pozounové a tubové sekce našeho prvního orchestru.

Novoroční koncert proběhne v kostele sv. Mikuláše ve Veverských Knínicích v neděli 15. ledna 2017 v 15 hodin.

Autoři článků: