Připomínka vzácných mužů, kteří nás vedli k Bohu

Jedním z nich je Mons. Vladimír Petrů (*1920), oddaný služebník Boží a lidumil, od jehož smrti 15. května uplyne 15 let.

Rozloučili jsme se s ním v nedalekém Domašově, kde působil poslední kněžská léta. Je mnoha našim farníkům osobně velmi blízký, protože jistou dobu pracoval jako děkan rosický, pod jehož pravomoc naše farnosti patřily. Zemřel na Moravci a byl pochován v Radešínské Svratce do rodinného hrobu.

V únoru letošního roku jsme si připomínali 10. výročí úmrtí Mons. Bedřicha Provazníka (* 1936), který v době totality dlouhá léta tajně pracoval jako kněz a biskup skryté církve. V roce 1992 přešel do veřejné církevní správy, a jako farář působil zde mezi námi až do své smrti v roce 2007. Staral se příkladně o obě farnosti, navíc se aktivně podílel na činnosti brněnské Komunity Emmanuel. U jeho hrobu na ostrovačickém hřbitově se každoročně scházejí vděční farníci a přátelé, aby na něho v modlitbách vzpomínali.

Jeho bezprostředním předchůdcem na pozici faráře a administrátora našich farností byl P. Mgr. Vladislav Dvořák. Narodil se v nedalekých Chudčicích v roce 1943, mezi nás přišel v roce 1985 a zůstal celých sedm roků. Do domu Otcova byl povolán v srpnu před deseti léty, pochován je v Příměticích, které byly jeho prvním působištěm. Jevil se jako mladý a energický duchovní - ihned založil farní radu, a spolu s farníky zahájil práce na svépomocných opravách kostela. Do našich farností zajížděl rád i později při cestách do svého rodiště.

Brněnská diecéze si v tomto čase připomíná výročí narození i úmrtí bývalého brněnského diecézního biskupa Karla Skoupého. Narodil se v Lipůvce 30. prosince 1886 (před 130 lety), zemřel 22. 2. 1972 (před 45 lety). Do jeho biskupského období se negativně promítly proticírkevní aktivity komunistického režimu. V roce 1950 byl on sám zbaven úřadu, internován na utajovaných místech a přísně střežen. Věřící k němu dál vzhlíželi s velkou úctou, což se projevilo při jeho návratu na Petrov v roce 1968. Ovšem po několika málo létech do církevního života zasáhla atmosféra tuhé normalizace. V roce 1972 biskup Skoupý zemřel. Na pohřeb přišlo asi 50 tisíc lidí a obřad se stal demonstrací proti tehdejšímu režimu.

Připomínáme ho výřezem ze staré fotografie, kterou jsme získali od paní Fr. Procházkové z Vev. Knínic. Je na ní ve společnosti s pražským arcibiskupem Josefem Beranem v padesátých letech, kdy oba sdíleli v jistém krátkém čase společnou internaci, pravděpodobně v Žernůvce u Tišnova.

I dárce té fotografie měl zajímavý osud. Paní Procházkové fotografii věnoval Mons. František Čermák (narodil se v roce 1881 v Jamném), dlouhá léta byl farářem v Měříně. Od roku 1949 působil jako kanovník brněnské kapituly na Petrově a byl blízkým spolupracovníkem biskupa Skoupého. Také on odtud musel odejít, byl penzionován, a roku 1951 umístěn na uprázdněnou faru ve Vev. Knínicích. Zde žil 18 let. Byl sice mimo činnou službu, ale svým spolubratrům v kněžských povinnostech pravidelně a vydatně vypomáhal. V době politického a společenského uvolnění koncem šedesátých let se vrátil na Petrov. Zemřel ve vysokém věku 93 let, pohřben je v Měříně.

V období příprav tohoto zpravodaje nás zastihla smutná zpráva o úmrtí emeritního pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka. Jen velmi stručně připomeňme, že se narodil 17. 5. 1932 v Líšnici v jižních Čechách. Na kněze byl vysvěcen v roce 1968. V roce 1978 mu byl rozhodnutím komunistických úřadů odebrán státní souhlas, pak řadu roků pracoval jako myč oken, později jako archivář. Na začátku roku 1989 se mohl vrátit zpět do veřejné církevní správy. V roce 1990 byl jmenován českobudějovickým biskupem, v následujícím roce pražským arcibiskupem a v roce 1994 kardinálem. Umřel po těžké nemoci v sobotu 18. března, o týden později proběhl v pražské katedrále smuteční obřad. Prostřednictvím televizních obrazovek jsme měli možnost přidat se na dálku k účastníkům posledního rozloučení.

Naši účastníci srpnových pěších poutí na Velehrad se na něho pamatují z roku 2011, kdy byl hlavním celebrantem závěrečné poutní bohoslužby ve velehradské bazilice. Na Velehrad cestoval z Prahy osobním autem v sobotu ráno. Když projížděl Buchlovicemi, míjel právě procházející proud poutníků. Ihned vystoupil z auta, přidal se k poutníkům a šel s nimi pěšky až na Velehrad. (Na snímku je zachycen spolu se znojemským děkanem Mons. J. Bartošem).

Mysleme na ně s modlitbou a prosme Boha, aby je uvedl mezi své vyvolené! 

PřílohaVelikost
Image icon Biskupové Beran a Skoupý715.31 KB
Image icon František Čermák534.23 KB