Nová přístavba Základní školy Ostrovačice

V roce 2016 se v Ostrovačicích podařilo zrealizovat jednu z finančně nejnákladnějších investičních akcí v novodobých dějinách městyse. Byla jí výstavba čtvrté budovy základní školy, nově označené jako budova D.

Historie školství sahá v Ostrovačicích již do 17. století, od roku 1939 je v provozu v bývalém statku tzv. měšťanská škola – dnes bychom ji mohli pojmenovat jako 2. stupeň základní školy (tj. 6. – 9. ročník), který je spádový pro dalších osm okolních obcí. Kromě dětí z Ostrovačic jej navštěvují i žáci z Říčan, Veverských Knínic, Domašova, Javůrku, Litostrova, Rudky, Říček a z Kývalky.

Nejstarší školní budova je část původního velkostatku pocházející z 19. století. V roce 1988 byla otevřena první přístavba školy, v roce 2001 druhá a 31. ledna 2017 pak i nejnovější třetí.

Možná si položíte otázku, proč bylo třeba tuto stavbu realizovat, a zda nebyly prostory školy pro výuku žáků postačující. Bohužel, nebyly. Zastupitelstvo městyse Ostrovačice se problematikou kapacity základní školy začalo zabývat přibližně před čtyřmi lety. Impulsem byly samozřejmě velmi silné ročníky v mateřských školách, které začaly přicházet na první stupně škol. Díky spolupráci okolních obcí i základních škol z Říčan, Veverských Knínic a Domašova jsme byli schopni zjistit počet dětí, které můžeme v Ostrovačicích očekávat, a také, kdy to bude. Velkým překvapením bylo zjištění, že oproti tehdejšímu stavu 202 žáků se má ve školním roce 2021/2022 jejich počet zvýšit až o 50% na přibližně 300 žáků. Dále jsme zjistili, že ve školním roce 2019/2020 se do ostrovačické školy dostane tolik dětí do 6. ročníku, že bude třeba otevřít už tři třídy, a tento trend by měl trvat i v následujících minimálně třech letech. Na toto výrazné navýšení bylo třeba reagovat. Již tehdy se škola začala potýkat s nedostatkem učeben – celková kapacita školy byla díky plochám velkých tříd postačující, ale učeben bylo málo, zejména když byl od 7. ročníku zaveden povinný druhý světový jazyk a Ministerstvo školství ČR uvažuje o snížení hranice maximálního počtu žáků ve třídách.

Takto vysoký nárůst žáků znamená samozřejmě požadavky nejenom na množství učeben, ale i například na kapacitu školní kuchyně, jídelny a šaten. V létě 2014 byla zpracována první studie stavby, která počítala s nástavbou budovy B (nejstarší přístavba z r. 1988 v ul. Ríšova) – namísto střechy mělo být vybudováno nové patro, malou přízemní přístavbou měla být vyřešena kapacita jídelny a šaten. Bohužel však statici nedoporučili toto řešení, protože tato budova je narušená, a před 10 lety musela být stažena ocelovými lany (podobně jako kostel nebo fara). Byla tedy vypracována druhá studie, která již počítala s plnohodnotnou přístavbou nové budovy se čtyřmi učebnami, kabinety, sociálním zařízením a výtahem, díky kterému je takřka celá škola bezbariérová. V budově C (přístavba z r. 2001 u fary) pak byly provedeny dispoziční změny ve školní kuchyni, jídelně a v šatnách.

Městys Ostrovačice podal v srpnu 2014 žádost o dotaci z programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, kde jsme neuspěli; v prosinci 2014 pak byla podána druhá žádost o dotaci, a to z programu Ministerstva financí ČR. Zde jsme již byli mnohem úspěšnější a v březnu 2015 jsme obdrželi rozhodnutí o poskytnutí dotace ve výši 70% uznatelných nákladů stavby. Po obdržení tohoto rozhodnutí jsme tedy zahájili práce na zpracování dokumentace pro stavební povolení a realizaci stavby, na podzim 2015 bylo vydáno stavební povolení a v lednu 2016 bylo zahájeno výběrové řízení na zhotovitele stavby. Se společností, která podala nejvýhodnější nabídku (UNISTAV CONSTRUCTION a.s.), byla 29. března 2016 podepsána Smlouva o dílo a samotná stavba byla ihned zahájena. Stavba probíhala za provozu školy a staveniště tedy muselo být od žáků odděleno provizorním oplocením. Díky stavbě měli žáci naší školy o 6 dní delší letní prázdniny. O prázdninách bylo nutné zrealizovat dispoziční úpravy ve stávajících prostorách školy, aby je opět od září mohli žáci začít využívat. Do prostor šaten byly pořízeny nové šatní skříňky – každý žák tak má svoji vlastní uzamykatelnou skříňku. Po skončení prázdnin však ještě nebyly provedeny práce na školním dvoře, proto přibližně do poloviny října užívali žáci nový zadní vchod do šaten.

Při realizaci stavby jsme řešili konečný vzhled fasády a také celého prostranství mezi budovami – tzv. atria. Zde bylo nutné provést kompletní rekonstrukci splaškové kanalizace, celá plocha byla nově odvodněna a došlo i k přeložce užitkové vody ze studny, která slouží k zalévání na školní zahradě. Oslovili jsme mladé architekty, kteří vymysleli barevné řešení, ale i originální prostor atria z tartanu s dominantním prvkem, který může sloužit např. jako velká lavička. Po předložení těchto návrhů rozhodlo Zastupitelstvo městyse, že celkový vzhled původního dvora nepokazí starými okny a fasádami, proto bylo rozhodnuto i o výměně těchto oken a opravě fasády nad rámec původního projektu. A protože čtyři dvoupatrové budovy už mohou pro neznalého návštěvníka vypadat jako malé bludiště, tito architekti vymysleli i vnitřní informační systém, podle kterého se můžete po škole pohybovat.

Do všech tříd v přístavbě a jednoho kabinetu musel být samozřejmě pořízen i nový nábytek. Každá třída je kmenovou, ale současně i odbornou, které slouží především pro výuku konkrétního předmětu, a učitel v ní má k dispozici naprostou většinu učebních pomůcek – v přístavbě je tedy učebna výchov (výchova k občanství, výchova ke zdraví), učebna cizích jazyků, hudebna a výtvarna s domácností, ve které se kromě výtvarné výchovy učí i vaření a stolování, protože je v ní umístěna výuková kuchyňská linka se třemi pracovišti. Do všech tříd byly také k tabulím umístěny speciální dataprojektory napojené na počítač a tyto tabule mohou být tak používány i jako interaktivní pro moderní výuku.

Celá stavba byla dokončena a předána 21. října 2016, tedy po necelých sedmi měsících od jejího zahájení. Kolaudační souhlas byl vydán 29. prosince 2016 a slavnostního otevření se tato nová budova dočkala 31. ledna 2017, aby ji hned následující den, tedy od začátku druhého pololetí tohoto školního roku, mohli začít žáci užívat. Pro zájemce byl ještě 11. února připraven Den otevřených dveří, při kterém si mohli prohlédnout všechny prostory školy, zavzpomínat na dobu, kdy do školy sami chodili, a porovnat, co všechno se změnilo.

Slavnostního otevření se zúčastnilo několik vzácných milých hostů a také přibližně 150 zájemců z řad veřejnosti, kteří si přes sněhovou vánici udělali čas, a do školy přišli. Bohužel z pracovních důvodů se omluvila ministryně školství a hejtman Jihomoravského kraje, ten byl ale zastoupen náměstkem pro zabezpečování úkolů regionálního rozvoje v oblasti školství, vědy, výzkumu, inovací, marketingu a smart region panem Janem Vitulou. Otevření se zúčastnil také člověk, který stál u jejího vybudování od samého počátku (od zpracování prvních studií, podání žádostí o dotace, realizací výběrového řízení a také zajištění stavebního dozoru), bývalý poslanec Parlamentu ČR pan Jan Husák. Mezi další milé hosty patřily bývalé ředitelky školy paní Eva Veselá a paní Marie Palková a samozřejmě také náš místní pan farář Ludvík Bradáč, který nové školní budově požehnal. Toto požehnání bylo symbolické i proto, že část pozemku, na kterém byla postavena, byla původně ve vlastnictví Římskokatolické farnosti Ostrovačice – všichni si jistě vzpomenete na bývalou konírnu, která byla před šesti lety zdemolována. Pokud by Římskokatolická farnost Ostrovačice, farní rada a Biskupství brněnské neschválili prodej pozemků pro novou školní budovu, velmi těžko bychom hledali jiné řešení a místo, kde by mohla být postavena. Za tento přístup patří všem velké poděkování.

Celkové náklady stavby včetně pořízení nového vybavení dosáhly částky 29,736 milionů korun. Hodnota stavby, vnitřních úprav v budovách C a A a atria činí celkem 26,327 mil. Kč, z toho Ministerstvo financí ČR poskytlo dotaci ve výši 18,052 mil. Kč a Jihomoravský kraj 1 milion Kč. Výměna oken a oprava fasády budov A a B stála 1,186 mil. Kč. Nové šatní skříňky a lavičky stály celkem 660 tis. Kč, interaktivní dataprojektory s ozvučením 146 tis. Kč – na pořízení tohoto vybavení poskytl dotaci Jihomoravský kraj z Programu rozvoje venkova ve výši 200 tis. Kč. Nové vybavení školní kuchyně včetně nové myčky na nádobí stálo dohromady 385 tis. Kč, informační systém 192 tis. Kč a mobiliář atria (lavičky, odpadkové koše, stojany na kola) stál 102 tis. Kč. Vybavení učeben a kabinetu novým nábytkem dosáhlo částky 738 tis. Kč. Na pokrytí vlastních zdrojů přijal Městys Ostrovačice úvěr ve výši 8 milionů Kč se splatností 15 let.

Přístavbou nové budovy však práce ve škole zdaleka nekončí – stále je co zlepšovat a opravovat. Pro letošní rok připravujeme výstavbu nového víceúčelového hřiště s umělým povrchem, které bude mimo školní vyučování sloužit i veřejnosti, bude upravena školní zahrada i zbývající část pozemku k odpočinku i výuce. Po položení kabelů elektrické energie do země bude kolem školy vybudován nových chodník s parkovacími místy. V blízké budoucnosti bychom rádi rekonstruovali dvě třídy v přízemí nejstarší budovy na polytechnické – jedna má sloužit k výuce informatiky a cizích jazyků, druhá pak k technickým a výtvarným činnostem. A kromě dalších úprav v obou nejstarších budovách bude třeba také opravit fasádu i z ulice Ríšova a z náměstí Viléma Mrštíka.

Škola je zkrátka nikdy nekončící koloběh práce, ale protože je to práce pro naše nejmladší spoluobčany a tedy budoucnost našich obcí, je to práce radostná. Věřím tedy, že se žákům v nových prostorách školy bude líbit, a možná nová přístavba a celkové úpravy školního areálu přispějí k tomu, že do školy budou chodit rádi. 

Autoři článků: