Náročné setkání na pražském hradě

Takto označily rakouské noviny Die Presse setkání českého prezidenta Zemana s rakouským prezidentem Alexandrem Van der Bellen v Praze 27. června. V článku citovaly také českého politologa Vita Hlouska z Masarykovy univerzity v Brně, který si jednak vzpomněl na to, že v předvolební rakouské prezidentské kampani pozval Zeman na Hrad ostentativně Norberta Hofera z krajně pravicové populistické strany, ne však druhého kandidáta Van der Bellen. Česko se pak stalo také poslední zemí sousedící s Rakouskem, kterou Van der Bellen po nástupu do úřadu navštívil. (Pořadí návštěv: Švýcarsko, Německo, Itálie, Slovinsko, Slovensko a Maďarsko). Tohoto faktu si všimla samozřejmě česká média a pan Hlousek to označil za „důkaz špatného vztahu mezi Zemanem a Van der Bellen.“ Rakouské Orf News v samotný den setkání citovalo Van der Bellen: „Jsme příbuzní a jak víte, blízcí příbuzní nejsou vždy nejlepší přátelé… ale všeobecně se můžeme jeden na druhého spolehnout.“ Zeman k tomu jen dodal s jeho typickým humorem: „Oba jsme se narodili v roce 1944 a zvláště si cením, že jsme oba náruživí kuřáci.“ (Orf News 27.6.2017)

Trapnost setkání a tiskové konference před novináři pak Zeman okořenil, když zcela bez protokolu všechny zaskočil tím, že se nezúčastní dalšího plánovaného setkání s rakouským prezidentem odpoledne na rakousko-českém hospodářském jednání a odůvodnil to „administrativními povinnostmi před svou chystanou cestou na Vysočinu“.

Nebudu teď citovat další české novináře, kteří si pak „zgustli“ v kritice na chování Zemana a na to, že nedokázal překročit práh sebe sama a chovat se jako reprezentant úřadu prezidenta České republiky. Zmíním tady jen dva citáty, které, myslím, nejlépe vystihují to, jakým člověkem pan Zeman je:

Pod titulem: „Bahno a hnůj, vzkázali politici Zemanovi“ uveřejnili 24. června noviny Právo tyto věty: „Prezident Miloš Zeman zažehl další spor s politiky tím, že vyřkl sprostý výrok na adresu premiéra Bohuslava Sobotky: ‚Když ve vztahu, který fungoval skoro čtyři roky, vyhazuješ partnera čtyři měsíce před volbami, tak se chováš jako svině,‘ řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov Zeman. Řekl také, že Sobotka má charisma láhve od okurek. Premiérova reakce na sebe nenechala čekat: ‚Myslím, že výroky prezidenta Zemana ukazují, že u něj dochází k rozpadu osobnosti a obávám se, že to s plynoucím časem bude horší.‘ Podle poslankyně ODS Miroslavy Němcové (někdejší předsedkyně parlamentu) je Zeman mentálně nezpůsobilý vykonávat svou funkci. ‚Destruuje život uvnitř naší společnosti a hluboce poškozuje obraz naší země ve světě. Jestliže si neuvědomuje dopad svých slov a činů, svědčí to o mentální nezpůsobilosti zastávat prezidentský úřad. Jeho pokračování v prezidentské funkci je ohrožením provozu v naší zemi.‘“ (Deník Právo, 24. června 2017, informovala o tom všechna česká média!)

V Česku a v celém kulturním světě uznávaný katolický kněz, profesor, religionista, filozof, sociolog, autor mnoha knih a nositel prestižní Templetonovy ceny Tomáš Halík na otázku novináře Lidových novin: „Kdybyste měl šanci naprogramovat ideálního kandidáta na prezidenta, jaké vlastnosti byste mu navolil“ odpověděl: „Vyvětrat Hrad od zápachu nikotinu, kořalky, lží, vulgarit a hulvátství může jen člověk, který má vnitřní noblesu. Pojem gentleman pro mne neznamená jen etiketu, reprezentativní chování, ale především etické hodnoty a životní moudrost. A dnes také velkou dávku statečnosti, protože určité kruhy se nezastaví před ničím.“ Celostránkový rozhovor s Tomášem Halíkem vyšel pod titulem „Zeman žije prakticky jen z ostud“ dne 20. května 2017 na straně 2.

Ach! Dvacáté a začátek 21. století přinesly Československu a pak České republice dva velikány na stolec prezidentského úřadu: T.G. Masaryka a Václava Havla. Ti, kteří byli v jejich mezidobí a po smrti Václava Havla budou uvedeni v registračních záznamech jako řadoví úředníci. Ale jinak nic. Jen smutek a ostuda. Přál bych si, aby se tato tristní situace konečně radikálně změnila a lid, který dnes má volbu svobodně používat svůj vlastní rozum a cit, si v příštích volbách znovu zvolil osobnost, na kterou bude pak hrdý nejen celý národ, ale svět si díky ní znovu začne mnohem více vážit České republiky.

Peter Žaloudek, Vídeň, začátek července 2017