Pouť do Lurd

Když přijedete do Lurd, máte pocit, že jste se ocitli v pohádce. Je to nádherné místo, a navíc jedete s nadějí na uzdravení sebe nebo někoho blízkého. Zázraky se tam sice nedějí na počkání, ale přesto neodjíždíte zklamaní. Pro mě první návštěva Lurd znamenala obrovskou naději, že pokud tolik lidí uctívá Pannu Marii, není se světem ještě tak zle…

Kdo chodíte do kostela do Knínic, těžko byste si mohli nevšimnout Daniela. Skoro pořád mluví, vyzývá ke zpěvu, a když se potom zpívá, chce jinou. Ale přesto mši pozorně sleduje a přesně ví, co bude následovat (oblíbené části vykřikuje dopředu). Omlouvá ho rozsáhlé poškození mozku. Lékařskou péči jsme rozhodně nezanedbali, ale zatímco medicína dokáže pomoct jen trošku nebo vůbec, přímluva Panny Marie by mu mohla zařídit uzdravení úplné. Tak jsme se rozhodli dostat Dandu do Lurd. Jet vlakem nebo autobusem nepřicházelo v úvahu, až jsme kdesi vyšmejdili kontakt na Maltézské rytíře. Každý rok první víkend v květnu vypravují do Lurd celé letadlo. Většinou jede asi třicet vozíčkářů, nemocní, tým rytířů k pomoci, kněží a zdraví poutníci. Pouť je na pět dní i s cestou, je zajištěné ubytování i jídlo a bohatý program.    

Poprvé jsme byli v Lurdech, když měl Danda čtyři roky. To bylo všechno jednoduché: v hotelu dostal postýlku pro mimina, přebalovala jsem ho v kočáře a speciální jídlo jsem vezla s sebou. Každý rok jsme pak poslali do Lurd alespoň svíčku se jmény nemocných dětí. Letos bylo Dandovi dvanáct let a rozhodně jsme nechtěli jet. Péče o něj je příliš náročná a já už nemám tolik sil, co dřív. Ale rytíři mě doslova přemluvili s tím, abych starost o Daniela přenechala jednomu z nich. To mi bylo k smíchu – dítě, které propadlo sítí sociálních služeb, těžce mentálně postižený nevidomý vozíčkář, epileptik s občasným agresivním a soustavným autoagresivním chováním, který nezvládá nic ze sebeobsluhy?! To nemůžou zvládnout! Zvládli! I když Dandův pomocník, kterého jsme překřtili na Mámatáta, se mi na závěr přiznal, že to bylo mnohem těžší, než čekal.

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit, ať jste na tom zdravotně jakkoliv zle nebo naopak jste úplně zdraví, jeďte do Lurd! Možná se uzdravíte, ale určitě si odvezte lurdský pokoj a klid a naději.

Ještě odkaz: www.lurdy.eu

Autoři článků: