Pod tímto názvem uveřejnil Katolický týdeník ve svém 43. čísle článek P. Jiřího Kani z Blanska, kterým odpovídá na otázku čtenáře, jaké jsou v pokoncilní církvi kněžské hodnosti a tituly.
Dovolená trochu jinak aneb Bari - město sv. Mikuláše
Určitě znáte to pořekadlo: „Nestraš Mikulášem v létě!“ A představte si, že já Ho letos potkala už v květnu. A byl to skutečně On. Ne v převleku, kdy zkoumáme, čí to jsou boty, ne s mitrou na hlavě a s berlou, ale byl to skutečně On, jediný, pravý a živý!? Pardon, mrtvý, pardon, ať mi to sv. Mikuláš odpustí, ale ono z něho za těch cca 16 století moc nezbylo. To, co zbylo, se vejde do malé, malinkaté schránky, která je uchovávaná v kryptě pod oltářem v basilice San Nicoly v Bari.
Ke dni 1.11.2006 dostaly naše farnosti kvůli dlouhodobé nemoci P. Bedřicha Provazníka nového administrátora. Stal se jím - již převážně zastupující - P. Dominik Eremiáš, OSB, farář v Domašově.
V sobotu dne 18.11.2006 od 14. do 17. hodiny proběhl na faře a v kostele
v Ostrovačicích seminář rétoriky, který vedla herečka Mahenova divadla v Brně
paní Hana Hlaváčková. Semináře se zúčastnilo asi 35 farníků z našich farností,
především lektoři čtení Písma.
Zmíněný seminář byl velmi užitečný, neboť jsme se dověděli mnoho nových
poznatků o naší mateřštině. Místy jsme se i docela pobavili, protože ani při
tomto učení nezapomněla paní Hlaváčková na trochu humoru. Nejdříve jsme
Po 164 letech od povýšení se Ostrovačice opět mohou honosit označením městys. Celá novodobá historie obce je úzce spojena s řádem benediktinů. Pokud budeme za počátek jejich působení v Ostrovačicích považovat rok 1048, kdy kníže Břetislav I. daroval domašovský statek, pod který v té době patřily i Ostrovačíce, nově založenému klášteru břevnovských benediktinů v Rajhradě, můžeme směle tvrdit, že benediktini měli na život obce vliv takřka 9 století. A to až do dvacátých let 20.
Rád bych se s Vámi podělil o několik zážitků z letošní drakiády.
Drakiáda byla naplánovaná na neděli 15. října na kopci u reklamy. Krásný slunný větrný nedělní den lákal všechny děti, rodiče i prarodiče pouštět draky, nebo se na ně jen dívat. Draci se na obloze slétali postupně, některým se sice létat moc nechtělo, ale to zase napravily šikovné ruce maminek a tatínků. Místa na obloze bylo spousta, draci měli velkou volnost - pokud jim to jejich majitelé dovolili.
Stalo se již postkomunistickou tradicí, že po roce 1989 je podzimní Vídeň plná českých a slovenských turistů. Ne že by sem ti turisté v jinou dobu nepřicházeli, ale předvánoční Vídeň má své zvláštní kouzlo. Na rozích ulic postávají prodavači opékaných kaštanů, brambor či bramborových placek, vedle nich stojí stánky, ve kterých se prodává svařené víno a také punč, oblíbená to pochoutka Rakušanů. Lidé se k těmto stánkům scházejí a tvoří skupinky. Tam kde jsou největší, kde je nejvíc rušno, tam dostanete zcela určitě ten nejlepší punč.