papež František

10 let ve funkci papeže

Deset let v papežském úřadu „uplynulo rychle, jako celý můj život“, uvedl František v bilančním rozhovoru pro La Nación, deník z rodné Argentiny. Podle papeže je stále co dělat a on sám chce „otevírat dveře a cesty“ reformám v církvi. K nim ho nasměrovali kardinálové, kteří ho před deseti léty 13. března 2013 zvolili: „Reformní vítr vznikl v konkláve, nikoliv u papeže, papež se podřizuje konkláve“, řekl František, který s kardinály právě přítomnými v Římě oslavil toto výročí při mši svaté v kapli Domu sv. Marty, kde bydlí. 

List svatého otce všem věřícím k měsíci květnu 2020

Drazí bratři a sestry,

blíží se květen - čas, kdy Boží lid zvláště silně projevuje lásku a úctu Panně Marii. V tomto měsíci se tradičně modlíme doma s rodinou růženec. Omezení kvůli pandemii nás „nutí“ docenit tento rodinný rozměr také z hlediska duchovního.

Papež František žehná světu

Kvůli pandemii koronaviru udělil 27. března 2020 papež František mimořádné požehnání městu Římu a celému světu. Obvykle tak činí pouze o Vánocích a Velikonocích. V požehnání vyzval k jednotě, solidaritě a pokoře. Požehnání pronesla hlava církve bez přítomnosti věřících.

Papež František mj. řekl: Uvědomili jsme si, že jsme na stejné lodi, všichni zranitelní a dezorientovaní, ale zároveň důležití a nezbytní, všichni jsme povoláni veslovat společně, všichni se potřebujeme navzájem těšit. Na této lodi jsme všichni.

Rozhovor k narozeninám papeže Františka

Rozhovor při příležitosti 80. narozenin papeže Františka si můžete přečíst zde.

Život farnosti:

Revoluce ve Vatikánu aneb Jít ve šlépějích papeže Františka

Papež František inicioval ve svém krátkém pontifikátu celou řadu reforem, které mění od základu církev. Radikální terapie zahrnuje jak konec středověkého, feudálního modelu církve, tak i moderní pohled na rodinu, manželství a sex až po decentralizaci církevních struktur moci. Tempo a obsah reforem je však, žel,  pro mnohé biskupy a kněze doposud příliš rychlé a neakceptovatelné... 

Moderní papež

Vypněte televizi, respektujte přírodu, neusilujte o to přivést druhé ke své vlastní víře. To jsou tipy papeže Františka na šťastnější a spokojenější život. Papež je veřejnosti odhalil v rozhovoru publikovaném 27. července ve venezuelském týdeníku Viva. Otiskl je také Katolický týdeník č. 35 ve své příloze Perspektivy (1. 9. 2014).

1. Žij a nechej žít

Každý z nás by se měl řídit tímto heslem, říká papež. Heslo je velmi podobné jednomu italskému hlásajícímu „Pohybuj se vpřed a to samé dovol i druhým“.

Velikonoční pozdrav 2014

Již rok máme Svatého otce Františka a v této souvislosti mnozí hodnotí jeho pontifikát. Téměř všude jsou slyšet chvály a uznání vůči němu. Vysoce ceněný lidmi je i P. Tomáš Halík, který obdržel před pár dny vysoké ocenění: Templetonovu cenu. Dokonce i naše společnost, jinak tolik kritická k církvi, nešetří slovy chvály na tyto osobnosti světové i české církve (samozřejmě, pokud pomineme několik málo zlých jazyků, které jako vždy kritizují a hovoří často o zednářích, kteří prý dnes ovládají celou církev).

Ve spojení s papežem Františkem

I.

Koncem května v rámci Roku víry vyzval papež František ke společné eucharistické adoraci, která se pak uskutečnila v neděli 2. června 2013. Papež adoroval „doma“ ve Vatikánu a vyzval věřící ve všech diecézích po celém světě, aby se k němu ve svých kostelích a katedrálách připojili.

První cesta papeže Františka

Máme nového Svatého otce. Zvolilo ho konkláve dne 13. března 2013 ve večerních hodinách. Stal se jím kardinál Jorge Mario Bergoglio, arcibiskup z Buenos Aires z Argentiny. Je prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu.

Nový papež si dal jméno František po sv. Františkovi z Assisi, patronu Itálie. Chce jít vědomě v jeho šlépějích chudoby a milosrdenství.

Z televizních záběrů vidíme, že na veřejnosti vystupuje jako jeden z kléru a nepožaduje pro sebe nic navíc. Soucítí se sociálně slabými a hájí zájmy utlačovaných.

Velikonoční přání 2013

V době, kdy obdržíte tento farní zpravodaj, budeme mít pravděpodobně nového papeže. Je jasné, že v době přípravy tohoto čísla zpravodaje ještě ani netušíme, který z kandidátů zvítězí. Přemýšlím taky o tom, zda je vůbec možné používat v souvislosti s novým papežem slovo vítězství, jak jsme zvyklí to používat, když mluvíme o politicích a volbách. Kardinálové se neucházejí o tuto funkci, nesoutěží o toto první místo ani nebojují o papežský úřad. Papež se nazývá servus servorum Dei, tedy služebník služebníků Božích.

Březnové setkání seniorů (20.3.2013)

Po čtvrt roce se opět na faře sešli senioři našich farností. Setkání se uskutečnilo dne 20. března 2013.

Hlavním duchovním tématem setkání bylo Boží milosrdenství. Nejprve nám paní Ludmila Franzová přiblížila některé myšlenky Faustyny Kowalské, apoštolky Božího milosrdenství. Potom nám Zdeňka Nejezchlebová povykládala o své cestě do Krakowa, kde navštívila svatyni Božího milosrdenství. Přitom nám promítla hezké fotky z této cesty.

Subscribe to RSS - papež František