Feed aggregator

Papež: Kdo nedovede obviňovat sebe, není dobrým křesťanem

www.radiovaticana.cz - 4 hodiny 55 min ago

Vatikán. Ježíš netoleruje přetvářku a pokrytce nazývá »obílenými hroby« – kázal papež František při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Pokrytectví je však léčitelné, pokud před Bohem obviňujeme sami sebe.

Ženy a inkulturace na biskupské synodě o Amazonii

www.radiovaticana.cz - 4 hodiny 55 min ago

Vatikán. „V církvi prožíváme kairòs, čas příhodný, a jeho znamením je přítomnost čtyřiceti žen na této biskupské synodě. Za každou z nich stojí desítky dalších, které se účastnily předsynodálního přípravného procesu“, uvedla na jednom z každodenních brífinků s. Gloria Liliana Franco Echeverri, představená Latinskoamerické řeholní konfederace.

Papež jmenoval nového velitele vatikánské stráže

www.radiovaticana.cz - 4 hodiny 55 min ago

Vatikán. Velitele vatikánské stráže a ředitele vatikánských bezpečnostních služeb a civilní obrany, který se v pondělí vzdal svého mandátu, nahradí jeho dosavadní zástupce, ing. Gianluca Gauzzi Broccoletti. Do úřadu jej dnes jmenoval papež František.

Proč mezi katolíky upadá víra v reálnou přítomnost Krista v eucharistii?

www.radiovaticana.cz - 4 hodiny 55 min ago

Švýcarsko. Otec Nicolas Buttet prožil před lety hluboké obrácení díky setkání s eucharistií. V jeho síle se stal na pět let poustevníkem a žil v malé jeskyni. Když se kolem něho začalo vytvářet společenství mladých lidí, založil komunitu, jejímž jádrem je adorace Nejsvětější svátosti.

Synoda pro Amazonii: Viri probati jsou tématem pro řádnou synodu

www.radiovaticana.cz - 7 hodin 56 min ago

Vatikán. Zatímco některé nové formy služby jsou v amazonské oblasti již zavedenou realitou, otázku ženatých kněží pro domorodé komunity by měla řešit řádná synoda, zaznělo při pondělním plenárním zasedání. Druhý týden zvláštní biskupské synody pro Amazonii zahájila další série společných reflexí. Synodní otcové mají možnost přihlásit své diskusní příspěvky před zahájením zasedání i v jeho průběhu prostřednictvím elekronické registrace. Plenární zasedání potrvají do středy, poté se opět vrátí k debatám v rámci jazykových circuli minores...

Indiánský kandidát diakonátu: Amazonie potřebuje církevní školy, aby zachovala svou kulturu

www.radiovaticana.cz - 7 hodin 56 min ago

Vatikán. Na synodě se dostávají ke slovu také auditoři, mezi nimiž je několik náčelníků domorodých etnik. Očekáváme, že se katolická církev nebude chovat jako jiná křesťanská vyznání, nebude dělit rodiny a ničit naši kulturu, říká indián Aikumale Alemin z etnické skupiny Wayana ve Francouzské Guyaně. Katolickou víru přijal před šesti lety i se svou ženou. Nyní se připravuje na přijetí jáhenského svěcení.

Svěcení ženatých mužů je projev klerikalizace a problémy Amazonie nevyřeší

www.radiovaticana.cz - 14. October 2019 - 19:06

Vatikán. Biskupská synoda o Amazonii vstoupila do druhého týdne. Promluvy pronesené v synodální aule nejsou zveřejňovány, ale referuje se o nich souhrně na každodenních tiskových konferencích. Jeden ze 33 účastníků, které na tuto synodu jmenoval osobně papež František, uruguayský salesián Martin Lasarte však ještě před jejím zahájením zveřejnil v časopise italských dehoniánů Settimananews obsáhlý text, nadepsaný otázkou: „Jsou viri probati řešením pro Amazonii?“.

Papež přijal demisi velitele Vatikánské stráže

www.radiovaticana.cz - 14. October 2019 - 19:06

Vatikán. Velitel Vatikánské stráže, Domenico Giani, „odevzdal svůj mandát do rukou Svatého otce, v duchu lásky a věrnosti vůči církvi a Petrovu nástupci“, čteme v tiskovém prohlášení, které dnes zveřejnil Svatý stolec. Giani rezignoval v souvislosti s trestním řízením, v jehož rámci byl vydán zákaz pracovní činnosti pro několik zaměstnanců státního sekretariátu Svatého stolce.

S hadrovým míčem se dějí zázraky, řekl papež italským fotbalistům

www.radiovaticana.cz - 14. October 2019 - 19:06

Vatikán. V neděli dopoledne, ještě před kanonizační liturgií na Svatopetrském náměstí, papež František přijal v salonku auly Pavla VI. italské národní fotbalové mužstvo a převzal od něj nový dres v zelené barvě.

Nobelova cena je znamením naděje, říká etiopský biskup Ghebreghiorghis

www.radiovaticana.cz - 14. October 2019 - 19:06

Addis Abeba. Udělení Nobelovy ceny za mír etiopskému premiérovi Abyimu Ahmedovi Alimu vyvolalo všeobecně kladnou reakci. Pro naše mikrofony je komentuje biskup etiopského Imdibiru, františkán Musié Ghebreghiorghis.

Arménský kněz: Křesťané měli v Sýrii větší práva než v Evropě

www.radiovaticana.cz - 14. October 2019 - 19:06

Sýrie. Turecká invaze do Sýrii šokovala civilní obyvatelstvo. Naději vkládají do pomoci syrské armády, doufají, že je vojsko bude chránit, řekl Vatikánskému rozhlasu otec Antranik Ayvazian, arménský kněz sloužící na turecko-syrské hranici.

 

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

www.radiovaticana.cz - 14. October 2019 - 19:06

Sýrie. Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku...

Papež: Děkování není záležitost zdvořilosti či slušnosti, nýbrž víry

www.radiovaticana.cz - 13. October 2019 - 18:09

Vatikán. Na Svatopetrském náměstí se dnes dopoledne konala kanonizace, které se účastnilo 50 tisíc lidí. Petrův nástupce v homilii komentoval liturgická čtení této 28. neděle, zejména Lukášovo evangelium (17, 11-19) o zázračném uzdravení deseti malomocných, z nichž pouze jeden přišel za uzdravení Ježíši poděkovat.

Papež jmenoval svého legáta na intronizaci nového japonského císaře

www.radiovaticana.cz - 12. October 2019 - 20:23

Vatikán/Japonsko. „Modlím se, aby Japonsko bylo zemí lásky, blahobytu a pokoje, který je darem Všemohoucího,“ píše papež František v listě, kterým jmenoval kardinála Francesca Monterisiho svým legátem na intronizaci nového císaře, která se bude konat v Tokiu 22. října.

Papežský vyslanec v OSN: Poučení o lidské pohlavnosti je povinnost rodičů, nikoli institucí

www.radiovaticana.cz - 12. October 2019 - 20:23

New York. „Jsem znepokojen zaváděním sexuální výchovy, která nerespektuje práva rodičů a neodpovídá potřebám dítěte,“ – řekl ve čtvrtek (10. října) představitel Svatého stolce, arcibiskup Bernardito Auza na půdě OSN.  Položil důraz na výchovnou roli rodiny, která zásadně převažuje nad institucemi.

Životopisy pěti nových světců

www.radiovaticana.cz - 12. October 2019 - 20:23

Vatikán. Papež František zítra zapíše mezi svaté katolické církve kardinála Johna Henryho Newmana a čtyři ženy ze tří kontinentů: švýcarskou stigmatizovanou laičku a františkánskou terciářku Margheritu Bays; zakladatelku dcer sv. Kamila, italskou řeholnici Giuseppinu Vannini; brazilskou sestru a kandidátku Nobelovy ceny míru Dulce Lopes Pontes a indickou mystičku matku Mariam Thresii Mankidiayan.

Otec Lufti: Sýrie na pokraji nového dramatu

www.radiovaticana.cz - 12. October 2019 - 11:10
Sýrie. Turecký prezident Erdogan hrozí, že pošle do Evropy miliony uprchlíků, pokud se Evropská unie vloží do bojů na nové frontě, otevřené na syrském severovýchodě. Jisté je, že po dvou dnech se mluví o více než stovce obětí na straně kurdských bojovníků a nejméně desítce mrtvých civilistů. A ve všech vyvstávají vzpomínky tragédie konfliktu, který se v Sýrii vleče už 9 let, říká otec Firas Lufti, ministr minoritů v tzv. Oblasti sv. Pavla, která zahrnuje Sýrii, Libanon a Jordánsko.

Synoda: Církev nemůže posvěcovat ani démonizovat každou domorodou praktiku

www.radiovaticana.cz - 11. October 2019 - 19:50

Vatikán. Změna církevní disciplíny ohledně celibátu vyvolává v souvislosti s probíhající synodou o Amazonii nepochybně největší pozornost a spekulace. Během první etapy synody, na níž všichni otcové vystoupili s diskusním příspěvkem, se dostala ke slovu pestrá škála charakteristik amazonské každodennosti. V reakci na pragmaticky formulovaný požadavek zabezpečení přístupu ke svátostem pro domorodé komunity ztracené v amazonském pralese prostřednictvím svěcení ženatých mužů se ozvala podobně věcná pochybnost...

Radost ať je vaší silou, řekl papež italským kapucínům

www.radiovaticana.cz - 11. October 2019 - 16:48

Vatikán. „Radost ať je vaší silou“ – s touto výzvou a zároveň životním programem se papež František obrátil k více než sedmdesáti kapucínům ze středoitalského kraje Marche, kteří jej ve čtvrtek dopoledne navštívili v aule Pavla VI. Srdečný, bratrský a prostý rozhovor s římským biskupem se odvíjel z několika otázek, které řeholníci Františkovi položili. Seznamuje s ním deník Svatého stolce, L´Osservatore Romano (10.10.).

Polští biskupové chtějí zahájit beatifikační proces Karola a Emilie Wojtylových

www.radiovaticana.cz - 11. October 2019 - 16:48

Varšava. Polští biskupové během svého posledního plenárního zasedání (8.-9.10.) hovořili mimo jiné o přípravách na oslavu stého výročí narození sv. Jana Pavla II., Karola Wojtyly, které připadne na 18. květen příštího roku. V této souvislosti rozhodli o zahájení beatifikačního procesu Wojtylových rodičů a oprávnili krakovskou arcidiecézi, aby požádala Svatý stolec o schválení diecézní části řízení.

Stránky

Subscribe to OŘÍK agregátor