Feed aggregator

Tvář Amazonie očima dlouholetého misionáře

www.radiovaticana.cz - 23. August 2019 - 19:00

Brazílie. Biskup José Luis Azcona strávil dlouhá léta v oblasti delty Amazonky. Působil jako misijní biskup Marajó, do níž spadají desítky ostrůvků této tropické oblasti. Situaci v tomto pro nás odlehlém koutu světa poznal důvěrně po všech stránkách. Vyhrožovali mu smrtí za to, že veřejně mluvil o obchodu s lidmi a hájil lidská práva domorodých obyvatel.

Jednání vietnamské delegace na vatikánském státním sekretariátu

www.radiovaticana.cz - 23. August 2019 - 15:59

Vatikán. Včera skončilo dvoudenní jednání (21.-22.8.) pracovní skupiny Vietnamské socialistické republiky a Svatého stolce. Jak informuje vatikánské tiskové středisko, „obě strany prodiskutovaly otázky týkající se situace církve ve Vietnamu. Dohodly se na způsobech, jak v blízké budoucnosti ještě více utužit vztahy mezi Vietnamem a Svatým stolcem, zejména pokud jde o úpravu statutu papežského vyslance, aby mohl co nejdříve sídlit a mít svůj vlastní úřad ve Vietnamu.“

Papež František se soukromě zúčastnil mše svaté u hrobu sv. Pia X.

www.radiovaticana.cz - 22. August 2019 - 18:52

Vatikán. Papež František se včera zúčastnil jako prostý věřící mše svaté ve Vatikánské bazilice před hrobem svatého papeže Pia X., jehož liturgickou památku si včera církev připomínala.

Arcibiskup Gallagher: Neživit nacionalistické ani europeistické extrémismy

www.radiovaticana.cz - 22. August 2019 - 18:52

Vatikán. Rozhodnutí britské společnosti ohledně Brexitu si zaslouží respekt. Zároveň je zapotřebí se modlit, aby věc posloužila dobru Velké Británie i Evropanů, uvedl arcibiskup Richard Gallagher. Tento šéf papežské diplomacie, který je sám Angličan, se zúčastnil Mítinku přátelství mezi národy v Rimini.

G. Weigel: Proces proti kardinálu Pellovi připomíná časy stalinismu

www.radiovaticana.cz - 22. August 2019 - 18:52

USA. Proces proti kardinálu Pellovi vzbuzuje hlubokou pochybnost nad výměrem spravedlnosti v australském státě Victoria, píše ve svém komentáři pro internetový portál First Things známý katolický publicista George Weigel. Dosavadní průběh událostí totiž klade vážný otazník nad možnost spravedlivého a čestného přístupu v případech nařčení katolického kléru ze sexuálního zneužívání.

 

Arcibiskup Jurkovič: Pouť papeže do Japonska bude voláním po míru

www.radiovaticana.cz - 22. August 2019 - 18:52

Ženeva. Žijeme ve stále nebezpečnějším světě, neboť proces odzbrojení neuspěl, rostou výdaje na zbrojení, včetně nových jaderných zbraní, připomíná stálý pozorovatel Apoštolského stolce při OSN v Ženevě, arcibiskup Ivan Jurkovič.

Historická poutní cesta do Říma kandiduje na zařazení do fondu světového dědictví UNESCO

www.radiovaticana.cz - 22. August 2019 - 18:52

Itálie. Via Francigena, poutní cesta vedoucí přes celý starý kontinent od Canterbury do Říma, kandiduje na zápis do fondu světového dědictví UNESCO. Kromě Itálie kandidaturu podpořily Velká Británie, Francie a Švýcarsko.

Polský episkopát o hrozící depravaci dětí ve školách ideologií LGBT

www.radiovaticana.cz - 22. August 2019 - 18:52

Varšava. Polská biskupská konference je znepokojena zaváděním nových předmětů tzv. sexuální a antidiskriminační výchovy v některých základních školách. Jejich obsahem totiž není výchova, nýbrž depravace. Komise polského episkopátu pro katolickou výchovu proto zveřejnila Výzvu k rodičům ohledně depravace ve školách, kde upozorňuje rodiče, že magistráty některých měst (např. Lodž, Varšava, Krakov a Gdaňsk) zavádějí předměty, v nichž bude pod záminkou prevence proti diskriminaci homosexuálně orientovaných osob a osvěty ve věci přenosu pohlavních chorob, předkládána dětem genderová ideologie, která zjevně odporuje křesťanské víře i morálce, jež s ní souvisí.

Papež: Víra vytváří nový způsob vztahů mezi Pánovými učedníky

www.radiovaticana.cz - 21. August 2019 - 15:34

Vatikán. Dnes ráno se vatikánská aula Pavla VI. zcela zaplnila věřícími, kteří přišli na generální audienci. Zahájilo ji čtení ze Skutků apoštolů (Sk 4,32.34-35), které popisuje prvotní obec věřících, kteří měli jedno srdce, jednu duši a společný majetek.

Soud zamítl odvolání kardinála Pella

www.radiovaticana.cz - 21. August 2019 - 15:34

Vatikán. Svatý stolec respektuje rozhodnutí australské justice, připomíná však, že kardinál Pell vždy trval na své nevině a má plné právo odvolat se k Nejvyššímu soudu.

Papež vyzývá k revitalizaci demokracie: nepřihlížet k tomu, jak elity budují světový řád

www.radiovaticana.cz - 20. August 2019 - 18:21

Vatikán. Svatý otec napsal předmluvu ke knize, představující činnost a smysl asociací, zvaných lidová či alternativní hnutí, kterým věnuje pozornost již od počátku svého pontifikátu. Jde o tisíce různorodých skupin, jež jsou na rozdíl od takzvaných nevládních a neziskových organizací skutečným výrazem osobní iniciativy, zrozené „zdola“ a bez finančního pojiva.

Kard. Bassetti: Hledět na migraci z různých perspektiv

www.radiovaticana.cz - 20. August 2019 - 18:21

Rimini. „Musíme osvobodit naše mladé lidi od strachu, který je paralyzuje a ničí akceschopnost,“ říká kardinál Gualtiero Bassetti v rozhovoru na okraj Mítinku v Rimini. Upozorňuje také na složitost migračního problému. „Byl jsem překvapen, že mnoho afrických biskupů nesdílí naše názory na migraci,“ přiznává předseda italského episkopátu.

Kustod Svaté země: Sýrie byla před válkou příkladem integrace křesťanů i muslimů

www.radiovaticana.cz - 20. August 2019 - 18:21

Svatá země. Františkánský kustod Svaté země, otec Francesco Patton, který se v těchto dnech účastní mítinku v Rimini, kde měl přednášku, mluvil s redaktorem Vatikánského rozhlasu o situaci ve Svaté zemi, jež zahrnuje stát Izrael, Palestinu, Sýrii, Jordánsko a Libanon, a to v souvislosti s migrací.

Zjevení v Knock napomáhá Irům k obnovení víry

www.radiovaticana.cz - 20. August 2019 - 18:21

Irsko. Na tento týden připadá 140. výročí zjevení v Knock. Irští katolíci v něm však nevidí jen pouhou připomínku nadpřirozených úkazů z 19. století. Stále více je vnímají jako znamení platné také v dnešní době, kdy tamní církev potřebuje radikální obnovu víry.

Vznikl „vyšší výbor“ pro uskutečňování abúdhabské deklarace

www.radiovaticana.cz - 20. August 2019 - 18:21

Abu Dhabí. Vyšší výbor pro uskutečňování Dokumentu o lidském bratrství byl v těchto dnech ustanoven v hlavním městě Spojených arabských emirátů. Patří do něj reprezentanti Vatikánu, muslimští představitelé a exponenti světa kultury Spojených arabských emirátů. Podle korunního prince Mohameda bin Zayeda al Nahyana má napomáhat šíření idejí tolerance, spolupráce a soužití.

Svatý otec se modlí, aby rekonstrukce pařížské katedrály oživila víru Francouzů

www.radiovaticana.cz - 19. August 2019 - 18:08

Vatikán/Paříž. Papež František zaslal poselství pařížskému arcibiskupovi Michel Aupetitovi u příležitosti tradičního procesí na slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Věřící diecéze hlavního města v tento den putují od mostu sv. Ludvíka do kostela sv. Sulpicia, kde obnovují zde slib zasvěcení Francie Panně Marii, vykonané franouzských králem Ludvíkem 10. února 1638.

Papež napsal list posádce plouvoucí nemocnice na Amazonce

www.radiovaticana.cz - 19. August 2019 - 18:08

Vatikán/Amazonie. Papež František zaslal dopis posádce plovoucí nemocnice, nesoucí jeho jméno (Barco Hospital Papa Francisco), která brázdí vody největší řeky světa a byla uvedena do provozu letos v červenci.

Papež do Rimini: Existujeme jen na základě vztahu

www.radiovaticana.cz - 19. August 2019 - 18:08

Rimini. Na severu Itálie začal tuto neděli každoroční katolický Mítink za přátelství mezi národy, pořádaný hnutím Comunione e liberazione, kde se během tohoto týdne uskuteční 179 setkání, 25 divadelních představení, 20 výstav a 35 sportovních klání. Přednášet zde bude celkem 625 osobností italského i mezinárodního formátu. Jak je zvykem, adresoval Petrův nástupce účastníkům mítinku poselství, které přečetl při zahajovací bohoslužbě, biskup Rimini, mons. Francesco Lambiasi.

Benedikt XVI. hostí svého bratra Georga

www.radiovaticana.cz - 19. August 2019 - 18:08

Vatikán. Emeritní papež Benedikt XVI. přijal návštěvu čtyř řeholníků z bavorského kláštera sv. Michaela z kongregace augustiniánů z Windesheimu.

Nový Gibsonův film „Vzkříšení“ vyjde na Velikonoce

www.radiovaticana.cz - 19. August 2019 - 18:08

USA. Ve Svatém týdnu příštího roku se má objevit v kinech celého světa nový film Mela Gibsona „Vzkříšení Krista“ (The Resurrection of Christ). Naváže na slavné filmové ztvárnění Kristových pašíjí z roku 2004 (The Passion, česky Umučení Ježíše Krista) a to jak stylem tak obsazením.

Stránky

Subscribe to OŘÍK agregátor