Feed aggregator

Papežské poselství do Irska před nadcházející cestou

www.radiovaticana.cz - 21. August 2018 - 15:50
Vatikán. Papež František se ve zvláštním videoposelství obrátil na obyvatele Irské republiky, kam se v sobotu vydá na 24. zahraniční apoštolskou cestu svého pontifikátu.

Svatý otec: Modleme se za rodiny celého světa

www.radiovaticana.cz - 21. August 2018 - 15:50
Vatikán. „V Dublinu dnes začíná Světové setkání rodin. Spojme se v modlitbě za rodiny celého světa, zejména za ty v tíživých situacích“, těmito slovy pozdravil papež František na sociálních sítích rodiny ze 116 zemí, které se sjely do irského hlavního města. Deváté světové setkání rodin, které o víkendu vyvrcholí rodinným festivalem za papežovy přítomnosti a nedělní liturgií v městském parku, bude dnes večer zahájeno v šestadvaceti irských diecézích.

Papežské poselství do Rimini: Žádné úsilí, žádná revoluce nemůže uspokojit lidské srdce

www.radiovaticana.cz - 21. August 2018 - 15:50
Itálie. Papež zaslal prostřednictvím státního sekretáře, kardinála Pietra Parolina, poselství do Rimini účastníkům Mítinku za přátelství mezi národy, který tam od roku 1980 každoročně pořádá katolické hnutí Comunione e liberazione. Je to kulturně vzdělávací setkání, zahrnující přednášky, koncerty, filmy, divadelní představení a výstavy; obdoba našich Akademických týdnů, které se konají každoročně v Novém Městě nad Metují, ale mají mnohem starší tradici, která sahá až do roku 1932 a byla na dlouho přerušena totalitními režimy.

List papeže Františka Božímu lidu

www.radiovaticana.cz - 20. August 2018 - 18:34

Vatikán. Dnes byl zveřejněn list papeže Františka, ve kterém se věnuje bolestné situaci sexuálních zločinů, které mají na svědomí příslušníci katolického duchovenstva. Po Benediktu XVI., který před osmi lety (19.3. 2010) adresoval na toto téma list irským katolíkům, obrací se tentokrát papež František v téže věci k celému Božímu lidu. Text listu, který nese dnešní datum, předkládáme v plném znění:

Mons. Morlino: Homosexuální subkultura v hierarchii devastuje Pánovu vinici

www.radiovaticana.cz - 20. August 2018 - 18:34
USA. Abdikace na kardinálskou hodnost vzápětí suspendovaného arcibiskupa McCarricka a zveřejnění zprávy pensylvánského státního zastupitelství (Grand Jury), která podává souhrn tristních, již dávno denuncovaných i potrestaných případů sexuálních deliktů, kterých se od čtyřicátých let minulého století do roku 2002 dopustilo 301 kněží šesti diecézí v Pensylvánii, odstartovalo v anglickojazyčných médiích kampaň zjevně načasovanou k nadcházejícímu Světovému setkání rodin, které pořádá katolická církev v irském Dublinu, kam se papež vydává tuto sobotu.

Papež: Přijímáním eucharitistie vytvářet společenství s Ježíšem Kristem a bratřími

www.radiovaticana.cz - 19. August 2018 - 20:48
Vatikán. Na Svatopetrském náměstí se dnes před polednem shromáždilo přibližně 10 tisíc lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu Petrova nástupce před mariánskou modlitbou Anděl Páně.

Zakladatel sdružení Meter píše papeži Františkovi

www.radiovaticana.cz - 18. August 2018 - 20:14
Řím. Zakladatel občanského sdružení Meter, nejstarší instituce, která usiluje o ochranu dětí před sexuálními delikventy a před výrobou pedopornografie, napsal otevřený list papeži Františkovi.

Kdo je vatikánský klíčník?

www.radiovaticana.cz - 18. August 2018 - 20:14
Vatikán. Je známo, že svatému Petrovi a jeho úřadujícími nástupci bývá připisováno označení nebeský klíčník. Ve Vatikánu však existuje úřad, který se stará také o pozemské klíče. Je jich celkem 2797, z nichž 300 klíčů se používá při odemykání a zamykání prostor Vatikánských muzeí.

Nespekulujeme nad tím, zda se to vydaří

www.radiovaticana.cz - 18. August 2018 - 20:14
Neuzelle. Čtyři mniši ve východoněmecké diaspoře – už téměř dva roky žijí cisterciáčtí bratři z rakouského kláštera Heiligenkreuz v braniborském Neuzelle. V září se jejich komunita oficiálně změní na převorství a učiní tak první krok na dlouhé cestě k opatství. Vatikánský rozhlas vás zve na návštěvu do barokní perly Braniborska, která letos slaví 750 let od založení…

Arcibiskup nepožehnal kontroverzní prapor sienských dostihů

www.radiovaticana.cz - 18. August 2018 - 20:14
Itálie. “Jde o moderní umělecké dílo, které ovšem nectí rysy mariánské kultury, a proto žehnám městu, avšak nikoli praporu pro letošního vítěze”. Těmito slovy sienský arcibiskup, mons. Antonio Buoncristiani, odůvodnil své rozhodnutí při úterním obřadu žehnání svící, který předchází paliu, slavnému dostihovému závodu v toskánském městě.

Vatikánské tiskové prohlášení ke zprávě prokuratury v Pensylvánii

www.radiovaticana.cz - 17. August 2018 - 19:28

Vatikán. Tiskové středisko Svatého stolce vydalo ve čtvrtek (16.8.) prohlášení reagující na úřední zprávu o sexuálních deliktech ve státu Pensylvánie, vydanou tamní Velkou porotou, což je úřad odpovídající našemu nejvyššímu státnímu zastupitelství.

Biskupové USA žádají Vatikán o apoštolskou vizitaci

www.radiovaticana.cz - 17. August 2018 - 19:28
USA. Předseda Biskupské konference USA, kardinál Daniel DiNardo, vydal rovněž prohlášení ke zprávě Velké poroty v Pensylvánii. „Stojíme před duchovní krizí, která vyžaduje nejen duchovní konverzi, ale také praktické změny, aby se zamezilo opakování hříchů a minulých selhání, jež cituje zmíněná zpráva.“

Vyprávějte dětem o víře, žádá papež rodiče v novém dětském katechismu

www.radiovaticana.cz - 17. August 2018 - 16:23
Vatikán. “Milí rodiče, svěřuji vám dětský katechismus YOUCAT for KIDS. Ať vás nikdy neunaví kladení otázek a vyprávění o víře”. Těmito slovy vysílá papež František do světa nový ediční počin Rakouské biskupské konference. Katechismus pro děti a rodiče ze žluté “youcatové” řady se dostal na pulty německých knihkupectví na začátku srpna; oficiální prezentace se ovšem dočká až v příštím týdnu...

YOUCAT nyní také pro rodiny

www.radiovaticana.cz - 17. August 2018 - 16:23
Rakousko. YOUCAT for KIDS, mladší bratr žlutého Katechismu katolické církve pro mladé (YOUCAT), který 1. srpna vyšel v německém vydání, se přístupným jazykem obrací k dětem ve věku od osmi do dvanácti let. Na necelých dvou set padesáti stranách v již zavedeném stylu otázek a odpovědí zpřístupňuje základní pravdy katolické víry, přičemž rodičům v postranním sloupci nabízí ke konzultaci další literaturu jako podklad k rodinným rozhovorům o víře.

Mrzáku!

signaly.cz - 17. August 2018 - 16:00
Člověk člověku. Jsi mrzák. Nemohu tě vystát. Nechápu tě a nerozumím ti. Ale vím, že až tě znovu potkám, budeš stát po Jeho boku. On ke mně nebude mluvit jinak, než skrze tebe. Jak bych ale mohla poslouchat? Vždyť víš, že tě nenávidím, nerozumím ti a…

Setkání v Dublinu se účastní rodiny ze 116 zemí

www.radiovaticana.cz - 16. August 2018 - 21:43
Vatikán/Dublin. Za necelý týden bude v hlavním městě Irska zahájeno šestidenní Světové setkání rodin, jehož účastníci přijedou ze 116 zemí a které vyvrcholí dvoudenní návštěvou Svatého otce. Již bylo rozdáno 85 tisíc vstupenek na stadion (Croke Park), kam v sobotu 25. srpna večer zavítá papež František, a půl milionu na odpolední nedělní bohoslužbu, kterou bude papež sloužit na prostranství dublinského městského parku (Phoenix Park). Již v úterý 21. srpna však začíná třídenní kongres, na který se přihlásilo 37 tisíc osob, z nichž 6 tisíc jsou děti a mladiství. Jeho účastníci budou mít na výběr ze 65 pracovních seminářů a přednášek, které pronese celkem 200 různých osobností.

Papežské poselství Kolumbovým rytířům

www.radiovaticana.cz - 16. August 2018 - 21:43
USA. V Baltimoru se konal výroční plenární sraz Kolumbových rytířů, největšího římskokatolického dobročinného bratrstva, které bylo založeno v USA roku 1882, má na celém světě jeden milion sedm set tisíc členů a značně se podílí na financování aktivit katolické církve. Papež každoročně zasílá prostřednictvím státního sekretáře poselství účastníkům jejich srazu.

Bůh stanovil, aby spolu s duší také lidské tělo mělo účast na nebeské blaženosti

www.radiovaticana.cz - 15. August 2018 - 20:58
Vatikán. Na dnešní liturgickou slavnost Nanebevzetí Panny Marie, která je v Itálii volným dnem, oslovil papež František jako obvykle věřící, kteří se před polednem shromáždili pod okny apoštolského paláce na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechli jeho pravidelnou sváteční promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Papež komentoval význam události Mariina Nanebevzetí.

Papež jmenoval klíčového úředníka římské kurie

www.radiovaticana.cz - 15. August 2018 - 20:58
Vatikán. Dnes bylo vatikánským tiskovým střediskem zveřejněno, že mons. Edgar Peña Parra, dosavadní apoštolský nuncius v Mozambiku, byl papežem jmenován do úřadu substituta státního sekretariátu Svatého stolce. V římské kurii existuje tento úřad od r. 1831, a jmenovaný venezuelský kněz je tedy v pořadí již dvacátým substitutem první sekce státního sekretariátu pro všeobecné záležitosti, jak zní jeho plná definice.

Papež ke 450. výročí úmrtí sv. Stanislava Kostky

www.radiovaticana.cz - 15. August 2018 - 20:58
Vatikán/Płock. Papež František se v dopise obrací zejména k polské mládeži, která putuje každoročně do rodiště tohoto mladého jezuitského světce. „Svatý Stanislav vás učí nebát se rizik a snů o pravém štěstí, jehož zdrojem a zárukou je Ježíš Kristus. Svět potřebuje vaši svobodu ducha, vaši důvěru v budoucnost, vaši žízeň po pravdě, dobrotě a kráse.“

Stránky

Subscribe to OŘÍK agregátor