Feed aggregator

Kvas Ducha svatého naplňuje radostí

www.radiovaticana.cz - 19. October 2018 - 16:35
Vatikán. Při ranní mši v Domě sv. Marty papež František kázal o pokryteckých křesťanech, kteří nepřijali kvas Ducha svatého, uschopňující k růstu navenek.

Svatý stolec: Definici lidských práv nelze donekonečna rozšiřovat

www.radiovaticana.cz - 19. October 2018 - 16:35
Vatikán/New York. Ačkoli pozornost katolických sdělovacích prostředků se v těchto dnech soustředí na biskupskou synodu o mládeži, vatikánská diplomacie nepolevuje ve svých etických imperativech na mezinárodním fóru. Stálý pozorovatel Svatého stolce v newyorském sídle Spojených národů vystoupil v minulém týdnu celkem pětkrát, zatímco v tomto týdnu přednesl několik dalších příspěvků v rámci probíhajícího 73. generálního shromáždění OSN.

Kardinál Parolin: Papež je ochoten vydat se do Severní Koreje

www.radiovaticana.cz - 19. October 2018 - 13:16

Vatikán. Vatikánský státní sekretář upřesňuje, že cesta tohoto druhu vyžaduje celou řadu příprav a musí být dobře rozvážena. Pozvání severokorejského prezidenta je pouze navázáním prvního kontaktu. „Informace, které se objevily v tisku jsou pravdivé, totiž je pravda, že prezident Jižní Koreje tlumočil zájem severokorejského lídra na tom, aby papež přijel do Pchjongjangu. Papež vyjádřil svou disponibilitu."

 

Kardinál Simoni oslavil devadesátiny s papežem Františkem

www.radiovaticana.cz - 19. October 2018 - 13:16

Vatikán. Albánský kardinál Ernest Simoni oslavil včera 90. narozeniny. Přijel na své jubielum do Vatikánu a koncelebroval při čtvrteční ranní mši v kapli Domu sv. Marty s papežem Františkem. Svatý otec v homilii připomněl pronásledování, kterému byl tento kněz vystaven, a zmínil příklady mučednictví naší doby na Blízkém východě. “Náš devadesátiletý bratr by nám mohl mnoho vyprávět o pronásledování,“ poznamenal papež František v úvodu mše svaté.

O třech stupních chudoby

www.radiovaticana.cz - 18. October 2018 - 15:21
Vatikán. Papež František se v dnešní ranní homilii zaměřil na trojici způsobů, jak v křesťanském životě prožívat chudobu, a zároveň opětovně připomenul, že také dnes je mnoho křesťanů pronásledováno kvůli evangeliu.

Papež přijal jihokorejského prezidenta Mun Če-ina

www.radiovaticana.cz - 18. October 2018 - 15:21

Vatikán. Papež František přijal na audienci jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. V oficiálním tiskovém prohlášení Svatý stolec nezmiňuje pozvání k návštěvě Severní Koreji, které měl prezident jižní části poloostrova předat papeži Františkovi. Vyslovuje však podporu veškerým iniciativám vedoucím k překonání napětí na Korejském poloostrově.

Milion dětí se modlí růženec – tentokrát za Asii Bibi

www.radiovaticana.cz - 18. October 2018 - 15:21

Manžel nespravedlivě vězněné ženy a jedna z jejích dcer Eisham navštívili v těchto dnech sídlo Papežské nadace Pomoc trpící církvi ve Velké Británii. Eisham přité příležitosti vyzvala k modlitbě za svou matku. „Nyní potřebuje všechny vaše modlitby,“ apelovala devatenáctiletá dívka.

Mše za mír na Korejském poloostrově za přítomnosti prezidenta Mun Če-ina

www.radiovaticana.cz - 18. October 2018 - 15:21

Vatikán. Včera v podvečer předsedal kardinál státní sekretář Pietro Parolin „Mši za mír“ na Korejském poloostrově, za účasti jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Ten se dnes v poledne setká s papežem Františkem, aby mu tlumočil pozvání severokorejského vůdce Kim Čong-una na návštěvu do této země, notoricky figurující na prvních místech mezi diktaturami a zeměmi s nulovou náboženskou svobodou.

Rádio Maria otevírá nová studia na světových periferiích

www.radiovaticana.cz - 18. October 2018 - 15:21
Vatikán. Středeční generální audience na Svatopetrském náměstí se účastnilo 85 delegací ze 73 zemí, kde vysílá Rádio Maria. Více než tři sta ředitelů, kněží místních církví, a dobrovolníků tak chtělo vyjádřit svou lásku a věrnost církvi a Svatému otci. Pouť do Říma vykonali v rámci organizačního setkání, která se koná každé tři roky.

Františkova mariánská víra: „V Medžugorje je milost, ale chybí rozlišování...“

www.radiovaticana.cz - 17. October 2018 - 18:00
Itálie. Na pultech italských knihkupectví se dnes objevil další knižní rozhovor s papežem Františkem, tentokrát o jeho vztahu k Panně Marii. Pod názvem „Je to má matka“ a podtitulem „Setkávání s Marií“ (È mia madre, Incontri con Maria, Cittá Nuova) jej vydává nakladatelství Díla Mariina, tedy Hnutí fokoláre. Více než třísetstránkový svazek je výsledkem konverzace, která se odehrála již před pěti lety v Domě svaté Marty (krátce po Vánocích roku 2013) a při níž kladl otázky odborník navýsost povolaný, brazilský mariolog o. Alexandre Awi Mello...

Papež František soukromě přijal vrchního imáma Al-Azhar

www.radiovaticana.cz - 17. October 2018 - 18:00
Vatikán. Tiskové středisko Svatého stolce v úterý večer potvrdilo, že papeže Františka navštívil soukromě prof. Ahmad Muhammad Al-Tajíb, vrchní imám káhirské mešity a univerzity Al-Azhar. Nejvyšší představitel tohoto prestižního sunnitského akademického centra strávil několik dní v Itálii, kde se v Boloni účastnil mezináboženského setkání organizovaného komunitou Sant´Egidio.

Otec Daniel Ange: Mladí od nás chtějí evangelium v celé radikálnosti

www.radiovaticana.cz - 17. October 2018 - 14:58

Vatikán. Nejlepšími evangelizátory mladých lidí jsou jejich vrstevníci, kteří se je nesnaží o ničem přesvědčit, ale dělí se s nimi o své štěstí – říká o. Daniel Ange, zakladatel mezinárodních škol evangelizace Mladí a Světlo. V těchto dnech se setkal s účastníky biskupské synody a vybídl je, aby se v synodní aule zabývali tématem evangelizačních škol.

 

Neláska je první krok k vraždě

www.radiovaticana.cz - 17. October 2018 - 11:56

Vatikán. Papež František pokračoval při dnešní generální audienci v cyklu promluv věnovaných dekalogu. Katechezi uvedl úryvek z 5. kapitoly Matoušova evangelia (5,21-24), kde Ježíš ostrými slovy klade na stejnou rovinu s vraždou také hněv, urážky a zatracování bratra. Svatý otec poukázal na to, že žádný lidský mravní či právní kodex není takto přísný, a vyložil Ježíšova slova.

Papež: Pozor na dokonalé křesťany!

www.radiovaticana.cz - 16. October 2018 - 14:46
Vatikán. „Spása je Pánův dar“. Bůh nás obdarovává „duchem svobody“, zdůraznil papež František v dnešním ranním kázání v Domě sv. Marty. Varoval přitom před pokrytci, kteří svá srdce neotevřeli působení milosti.

Hlad vymýtí konkrétní skutky, nikoli konference a honosné publikace, píše papež do FAO

www.radiovaticana.cz - 16. October 2018 - 14:46
Vatikán. „Ve století vědeckých, technických a komunikačních výdobytků bychom se měli červenat, že jsme nedosáhli téhož pokroku lidskosti a solidarity“, píše papež František v poselství ke Světovému dni výživy. List, adresovaný generálnímu řediteli Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), dnes dopoledne v římském sídle této instituce přečetl stálý pozorovatel Svatého stolce, mons. Fernando Chica Arellano.

Papež představil státnímu sekretariátu Svatého stolce nového substituta

www.radiovaticana.cz - 16. October 2018 - 14:46
Vatikán. Papež František spolu s kard. Pietrem Parolinem, osobně doprovodili do úřadu nového substituta státního sekretariátu a představili ho kolegům. Osmapadesátiletý arcibiskup Edgar Peña Parra, jehož Svatý otec jmenoval v polovině srpna, pochází z Venezuely a nahradí italského kardinála Angela Becciu, který se stal prefektem Kongregace pro svatořečení.

Polský prezident po setkání s papežem: V Evropě je zapotřebí vzájemné úcty

www.radiovaticana.cz - 15. October 2018 - 20:13

Vatikán. U příležitosti zítřejšího 40. výročí zvolení Jana Pavla II. na Petrův Stolec přijel dnes na oficiální návštěvu Vatikánu polský prezident Andrzej Duda...

Neteř svatého arcibiskupa Romera: Vždycky jde o pravdu

www.radiovaticana.cz - 15. October 2018 - 20:13

Řím. V římské čtvrti Eur byla odhalena socha včera svatořečeného arcibiskupa Romera. Akce v předvečer kanonizační slavnosti se zúčastnil salvadorský prezident Sanchez Ceren, římská starostka Virginia Raggi a další představitelé občanské společnosti a církve. Nechyběl ani bratr zavražděného arcibiskupa Tiberio Romero a jeho neteř Anita.

Papež: Každý katolík má být mučedník, protože mučednictví znamená svědectví

www.radiovaticana.cz - 15. October 2018 - 17:12
Vatikán. „Poselství svatého Oskara Romera mocně všem bez výjimky připomíná, že každý katolík má být mučedník, protože mučedník znamená svědek,“ řekl papež František v aule Pavla VI. na setkání s pěti tisíci poutníků ze Salvadoru, kteří se účastnili včerejší kanonizace svého krajana.

Papežské videoposelství k říjnovému úmyslu Apoštolátu modlitby

www.radiovaticana.cz - 15. October 2018 - 17:12
Vatikán. Papež František jako obvykle doprovodil krátkým videoposelstvím evangelizační úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc říjen, který je věnován poslání zasvěcených osob.

Stránky

Subscribe to OŘÍK agregátor