Feed aggregator

Papež František: Přijímat život i když si žádá heroickou lásku

www.radiovaticana.cz - 4 hodiny 18 min ago

Vatikán. V pozdravu polským poutníkům papež František obrátil pozornost k obraně života od početí až k přirozené smrti, zejména s ohledem na nejkřehčí a nejbezbrannější lidské bytosti. Petrův nástupce promlouvá do rozbouřené atmosféry následující po rozhodnutí polského Ústavního soudu, který označil eugenetické potraty za protiústavní.

 

Zemřel první malajský kardinál Anthony Soter Fernandez

www.radiovaticana.cz - 4 hodiny 18 min ago

Vatikán/ Malajsie. Ve věku 88 let dnes odešel na věčnost první malajský kardinál Anthony Soter Fernandez, emeritní arcibiskup Kuala Lumpur.

Papež bude 2. listopadu sloužit mši za všechny zesnulé

www.radiovaticana.cz - 28. October 2020 - 16:32

Vatikán. Tiskové středisko Svatého stolce oznámilo, že 2. listopadu bude papež sloužit mši svatou za všechny zesnulé na Teutonském hřbitově ve Vatikánu.

Ježíš se neustále modlí s námi

www.radiovaticana.cz - 28. October 2020 - 13:31

Vatikán. Dopoledne se ve vatikánské aule Pavla VI. sešla přibližně stovka lidí na generální audienci. Papež v úvodu svojí promluvy stejně jako minulý týden vysvětlil, proč nemůže sestoupit z pódia mezi lidi a pozdravit je zblízka. „Musíme se mít na pozoru před touto »paní« jménem Covid, která nám tolik škodí“, řekl Svatý otec a poděkoval za pochopení. Potom pokračoval v cyklu katechezí o modlitbě. Jeho dvanáctou část zahájilo čtení z Lukášova evangelia (3,21-22), podávající Ježíšův křest v řece Jordán.

Papež: Rodina sjednocuje rozdílnosti, počínaje základním rozdílem mezi mužem a ženou

www.radiovaticana.cz - 27. October 2020 - 19:27

Vatikán. Svatý stolec dnes zveřejnil list, který papež František adresoval státnímu sekretáři Svatého stolce, kardinálu Pietru Parolinovi, a v němž popisuje svůj sen o evropském světadílu. Příležitostí k Františkově obsáhlé úvaze o kořenech, identitě a budoucnosti Evropy bylo několik letošních výročí – mj. půlstoletí od navázání diplomatických vztahů Svatého stolce s tehdejšími Evropskými společenstvími a čtyři desetiletí od založení Komise episkopátů Evropské unie (COMECE).

Kardinál Eijk: Být kreativní menšinou

www.radiovaticana.cz - 27. October 2020 - 13:25
Holandsko. Jsem přesvědčen, že období individualismu skončí a přijde čas reakce, v němž bude církev schopna lépe předávat své poselství - domnívá se holandský primas kardinál Willem Eijk. V rozhovoru pro italský deník Il Foglio však zdůrazňuje, že nejdůležitější výzvou pro dnešní církev je vytrvat ve víře. “Naší základní povinností je uklidit ve vlastním domě, utišit zničující konflikty mezi katolíky v otázkách učení církve a vrátit se také ke správnému sloužení liturgie a hlásání víry v Krista. Jedině to může mít význam pro naši individualistickou společnost,” dodává utrechtský arcibiskup.

Žádost o propuštění indického jezuity o. Swamyho zamítnuta

www.radiovaticana.cz - 27. October 2020 - 13:25

Indie. Indický jezuita o. Stan Swamy zůstává navzdory protestům místní církve nadále ve vězení. Třiaosmdesátiletého řeholníka, proslulého angažovaností pro nejchudší vrstvy obyvatel ve východoindickém státu Džhárkhandu, zadrželi 8. října funkcionáři Agentury vnitřní bezpečnosti. Viní jej ze spiknutí, terorismu a podílu na maoistickém komplotu, který chtěl před pár lety fyzicky zlikvidovat premiéra Marendu Modiho. Proti absurdnímu obvinění se okamžitě odvolala místní církev, lidskoprávní organizace a opoziční strany.

Třináct nových kardinálů: faráři, františkáni, bývalý nuncius a též první Afroameričan

www.radiovaticana.cz - 26. October 2020 - 16:21

Vatikán. Papež František v neděli ohlásil konání sedmé konzistoře svého pontifikátu spojené se jmenováním nových kardinálů. Vzhledem k pandemii není zřejmé, zda se uskuteční v Římě, anebo zda nově jmenovaným předají znaky jejich hodnosti apoštolští nunciové v příslušných zemích. V každém případě se 28. listopadu do sboru papežových nejužších spolupracovníků začlení třináct nových kardinálů – z toho šest Italů a čtyři starší osmdesáti let. Jsou mezi nimi faráři, františkáni, nunciové na penzi, bývalí ředitelé Charity, kazatel Papežského domu i biskupové z misijních území Afriky a Asie.

Papež oznámil jmenování třinácti nových kardinálů

www.radiovaticana.cz - 25. October 2020 - 16:07

Vatikán. Papež během svojí pravidelné polední promluvy před modlitbou Anděl Páně svolal na sobotu 28. listopadu, tedy na vigilii první neděle adventní, kardinálskou konzistoř ke jmenování 13 nových kardinálů.

Testem našeho obrácení a svatosti je vždycky láska k bližnímu

www.radiovaticana.cz - 25. October 2020 - 16:07

Vatikán. Před polednem se na Svatopetrském náměstí sešlo několik stovek lidí k pravidelné papežově promluvě, jež předchází mariánské modlitbě Anděl Páně. Petrův nástupce komentoval evangelium ze 30. neděle liturgického mezidobí (Mt 22,34-40), kde Ježíš zodpovídá otázku o tom, které přikázání je největší.

Papež: Svět bez matek nemá budoucnost

www.radiovaticana.cz - 24. October 2020 - 20:02

Vatikán. Prožívejme svou službu po vzoru Panny Marie, “služebnice Páně” (Lk 1,38), protože takový mariánský styl prospívá teologii, církvi i nám samým. Těmito slovy dnes papež František přivítal profesory a studenty Papežské teologické fakulty Marianum, kterou od jejího založení v Římě před sedmdesáti lety spravuje řád servitů.

Vatikán podpořil další světové setkání hnutí neformální ekonomiky

www.radiovaticana.cz - 24. October 2020 - 20:02

Řím/Brazílie. Před půlrokem se papež František obrátil obsáhlým listem k hnutím neformální ekonomiky, rozptýleným po celém světě, která, jak píše, jsou “vyřazována z globalizačních benefitů”, avšak nikoli ušetřena škod, zapříčiněných globalizací. Naopak, “zlo, které sužuje celý svět, se na nich podepisuje dvojnásobně”, neboť se jedná o zcela bezbranné a sociálně nezajištěné zaměstnance.

Papež: Ideologie vlast rozkládá, nikoli buduje

www.radiovaticana.cz - 24. October 2020 - 17:01

Vatikán. Svatý otec dnes přijal na audienci v Apoštolském paláci předsedu španělské vlády, Pedra Sánchez Pérez-Castejóna. Oficiální audience obsahovala kromě protokolární části také - jinak nezvyklou - promluvu, s níž se papež obrátil k celé španělské delegaci a která byla zveřejněna.

Arcibiskup Pizzaballa jeruzalémským patriarchou latinského obřadu

www.radiovaticana.cz - 24. October 2020 - 17:01

Vatikán/Jeruzalém. Petrův nástupce jmenoval jeruzalémského patriarchu latinského obřadu. Stal se jím dosavadní apoštolský administrátor tamějšího patriarchátu sede vacante, arcibiskup Pierbattista Pizzaballa OFM, který byl pověřen touto službou před čtyřmi roky.

Papež: Integrální ekologie předpokládá hlubokou konverzi

www.radiovaticana.cz - 23. October 2020 - 19:51

Vatikán. Papež František pozdravil účastníky mezinárodní konference, organizované ekologickou iniciativou Hnutí fokoláre, nazvanou EcoOne, sdružující přírodovědce a další odborníky, kteří se profesionálně věnují životnímu prostředí. Ve spolupráci s Úřadem pro integrální lidský rozvoj a Světovým katolickým klimatickým hnutím v těchto dnech diskutují o nových cestách k integrální ekologii u příležitosti pátého výročí vydání encykliky Laudato si´.

Plnomocné odpustky pro duše v očistci po celý měsíc listopad

www.radiovaticana.cz - 23. October 2020 - 19:51

Vatikán. Jak stanovil dnešní dekret Apoštolské penitenciárie, plnomocné odpustky pro duše v očistci lze letos získat po celý měsíc listopad. Vatikánský tribunál tak vyšel vstříc požadavkům biskupů, diktovaným probíhající pandemií, která na mnoha místech zakazuje shromažďování většího počtu osob.

Vyhlášen nový ročník mezinárodní ceny za mezilidské bratrství

www.radiovaticana.cz - 23. October 2020 - 19:51

Vatikán. Papež František dnes přijal členy výboru pro mezilidské bratrství, který před několika dny vyhlásil další ročník Zajdovy ceny za mezilidské bratrství, jejímiž prvními laureáty se v loňském roce stali římský biskup a vrchní imám al-Azhar. Do začátku prosince je možné předkládat kandidatury osobností, které se zasloužily o porozumění mezi lidmi a “zosobňují pokoru, úctu a humanitarismus”.

Markantní manipulace papežových výroků o stejnopohlavních párech

www.radiovaticana.cz - 23. October 2020 - 13:47

Vatikán. Dobře maskované střihy, vytváření nových kontextů a uplatnění materiálů záměrně vypuštěných při autorizaci jednoho z papežových rozhovorů – jedním slovem manipulace stojí za nejnovějším mediálním rozruchem kolem údajně nového papežova přístupu ke stejnopohlavním párům.

Prozatímní vatikánsko-čínská dohoda prodloužena o dva roky

www.radiovaticana.cz - 22. October 2020 - 16:44

Vatikán. Prozatímní dohoda mezi Svatým stolcem a Čínskou lidovou republikou o jmenování biskupů byla obnovena na další dva roky, oznámilo dnes tiskové středisko Svatého stolce. V den, kdy vypršela platnost původní dohody, podepsané 22. září 2018 v Pekingu, hovoří vatikánské tiskové prohlášení o jejím kladném dopadu.

Arcibiskup Aupetit: Pandemie si žádá ohleduplnost, nikoliv teror

www.radiovaticana.cz - 22. October 2020 - 16:44

Paříž. Každý den jsme zasypáváni čísly o počtech nakažených a úmrtí způsobených koronavirem, která rozsévají ve společnosti strach. My ale nepotřebujeme strach, nýbrž obyčejnou opatrnost a zdravý rozum, abychom se opravdu vyrovnali s problémem, varuje pařížský arcibiskup Michel Aupetit.

 

Stránky

Subscribe to OŘÍK agregátor