www.radiovaticana.cz

Subscribe to www.radiovaticana.cz feed www.radiovaticana.cz
RadioVaticana.cz, nejnovější články.
Updated: 2 hodiny 14 min zpět

Papež František na pohřbu Fabrizia Soccorsiho, svého osobního lékaře

2 hodiny 14 min ago

Vatikán. Papež František se včera odpoledne zúčastnil pohřebních obřadů svého osobního lékaře sloužených kardinálem Pietrem Prolinem v kapli P. Marie Královny rodin v budově vatikánského Governatorátu. Profesor Fabrizio Soccorsi zemřel 9. ledna na římské klinice Gemelli, kde byl hospitalizován s onkologickým onemocněním, v důsledku komplikací způsobených Covidem-19. 2. února by dovršil 79 let.

Papež vybízí filipínské biskupy ke svědectví o evangelní lásce

26. January 2021 - 20:39

Vatikán/Manila. “Vydávejte nadále svědectví o konkrétní evangelní lásce, a to zejména nyní, vprostřed pandemie koronaviru”, vyzývá Petrův nástupce filipínské biskupy v poselství, které zaslal na jejich 121. plenární zasedání, konající se formou videokonference. Papežův list dnes přečetl apoštolský nuncius na Filipínách, mons. Charles Brown.

Třídenní půst za papežskou návštěvu v Iráku

26. January 2021 - 20:39

Vatikán/ Bagdád. Pod názvem “Zmrtvýchvstání Ninive” vyhlásil chaldejský patriarcha kardinál Sako třídenní půst za ukončení pandemie a umožnění apoštolské cesty papeže Františka do Iráku. Navazuje na pokání obyvatel starověkého Ninive, kteří uposlechli proroka Jonáše, a také na historickou událost z 8. století, kdy třídenní půst osvobodil Mezopotámii od morové epidemie.

Prof. Zollner: Nedělejme si iluze, že skandály máme za sebou

26. January 2021 - 20:39

Vatikán. V dnešní církvi se v otázce sexuálního zneužívání podniká mnoho věcí. Někteří se však klamně domnívají, že zanedlouho bude po všem a díky novým předpisům si se vším poradíme, varuje německý jezuita Hans Zollner, vatikánský specialista pro prevenci zneužívání. Sám očekává, že církev se bude s tímto problémem potýkat ještě dlouho, protože pouhé zákony z nás světce neudělají.

Nigerijský arcibiskup: Modleme se za obrácení únosců

26. January 2021 - 20:39

Abuja. Únosy, které se v posledních letech v Nigérii týkaly rovněž řady kněží, řeholníků a studentů, dosáhly minulou sobotu nejzazší meze při napadení sirotčince (Rachael’s Orphanage Home) poblíž hlavního města Abuja. Z osmi unesených nezletilých se podle nigerijských vyšetřovatelů stanou dětští vojáci, spolu s nimi padli do zajetí nejméně tři dospělí. “Modleme se za jejich osvobození a obrácení těch, kdo páchají takové hanebné zločiny”, vyzval metropolita Abuji, mons. Ignatius Ayau Kaigama.

Patriarchové blízkovýchodních církví žádají o ukončení sankcí proti Sýrii

26. January 2021 - 20:39

Damašek. Hospodářské sankce proti Sýrii jsou nezaslouženým “kolektivním trestem”, píší katoličtí a pravoslavní patriarchové blízkovýchodních církví novému prezidentu USA a prosí jej, aby se nestal “spoluviníkem humanitární katastrofy”, která v této zemi postihla miliony lidí a stane se dalším destabilizačním faktorem pro situaci v blízkovýchodním regionu.

V Německu pokračuje debata o asistované sebevraždě

26. January 2021 - 20:39

Berlín. V německé evangelické církvi neustává diskuse o možnosti asistované sebevraždy v církevních nemocnicích, k níž vyzvali tři přední evangeličtí teologové (Reiner Anselm, Isolde Karle a Ulrich Lilie). Zamítavé stanovisko k profesionálnímu doprovodu při sebeusmrcení naopak vyjádřili teolog a etik Wolfgang Huber (česky vyšla např. jeho “Etika”, Vyšehrad 2013)  spolu s Peterem Dabrockem, bývalým předsedou Německé rady pro etiku, nezávislého poradního grémia spolkové vlády a sněmu.

Papež: Je nedůstojné hýřit drahocennými zdroji, které druzí postrádají

25. January 2021 - 20:13

Vatikán. Ekumenická bohoslužba druhých nešpor v římské bazilice sv. Pavla za hradbami dnes večer zakončila Týden modliteb za jednotu křesťanů. Kvůli zdravotní indispozici Svatého otce ji vedl kard. Kurt Koch, předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů.

Vatikán vybízí k posílení mezináboženské solidarity za koronakrize

25. January 2021 - 20:13

Vatikán. Při pravidelném každoročním setkání mezi Papežskou radou pro mezináboženský dialog a jejím partnerem ve Světové radě církví (Úřadem pro mezináboženský dialog a spolupráci, IRDC) se hovořilo o účinnější spolupráci zaměřené na pomoc potřebným lidem za stávající pandemické situace. Rozhovor mezi oběma institucemi se uskutečnil na digitálních platformách ve dnech 19. až 20. ledna, uvedla dnes zmíněná Papežská rada.

Mše za Robertina

25. January 2021 - 20:13

Itálie. Papežský almužník, kardinál Konrad Krajewski, dnes v jedné římské farnosti sloužil zádušní mši za Roberta Mantovaniho, bezdomovce, který dlouhodobě pobýval v bezprostřední blízkosti vatikánských hradeb a za mrazivé noci zemřel na ulici ve věku 65 let. Osudy a úmrtí lidí žijících v obdobných podmínkách při nedělní mariánské modlitbě připomenul rovněž papež František.

Papež k latinskoamerickým biskupům: Církev se rozpoznává v lámání chleba

25. January 2021 - 11:09
Vatikán. O misijním vycházení Kristových učedníků mluví motto prvního Církevního shromáždění Latinské ameriky a Karibiku. Představeno bylo včera v bazilice P. Marie Guadalupské v Mexiku, kde má také letos na konci listopadu proběhnout. Papež František akci podpořil prostřednictvím videoposelství, ve kterém zdůrazňuje, že kde je přehlížen lid, vznikají elity.

Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli

24. January 2021 - 19:37

Vatikán. Třetí neděle liturgického mezidobí byla loni listem papeže Františka Aperuit illis vyhlášena za neděli Božího slova. Letos tuto liturgii vzhledem k papežově zdravotní indispozici (ischias) slavil předseda Papežské rady pro novou evangelizaci, mons. Rino Fisichella, který však přečetl homilii připravenou papežem Františkem.

Papež rozdal Bible a vyzval k modlitbě za bezdomovce zemřelé zimou

24. January 2021 - 19:37

Vatikán. V poledne papež v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pronesl pravidelnou promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Komentoval znovu jako při dopolední mši, leč zcela jinak, dnešní evangelium (Mk 1,14-20), které přibližuje „předání štafety“ mezi Janem Křtitelem a Ježíšem při hlásání Božího Slova.

Změna papežského programu

24. January 2021 - 1:27

Vatikán. Vzhledem k návratu ischiatických bolestí nebude papež František celebrovat zítřejší mši svatou z Neděle Božího Slova v bazilice Svatého Petra. Setkání s diplomatickým sborem plánované na pondělí 25. ledna bylo odloženo.

Ctihodný Lejeune: Příklad vědecké poctivosti a osobní odvahy

24. January 2021 - 1:27
Vatikán. Mnozí vzpomínají na jeho tichý a pokojný hlas, jasný pohled, dar těšit druhé, ale také na jeho osobní odvahu. Jérôme Lejeune se narodil na pařížském předměstí v roce 1926. Stal se světově proslulým genetikem, který zasvětil život bádání nad vzácnými nemocemi. Z celého světa za ním dojíždělo devět tisíc pacientů. V roce 1958 objevil, že příčinou Downova syndromu je anomálie chromozomu, čímž jednou pro vždy smetl ze stolu předsudky a báje...

 

Před svatyní uchovávající Archu úmluvy došlo k masakru

24. January 2021 - 1:27
Etiopie. Alarmující zprávy přicházejí z Etiopie, kde už tři měsíce zuří konflikt v tigrajském regionu. Více než sedm set lidí údajně v polovině ledna zahynulo při masakru před kostelem P. Marie ze Sionu v Aksúmu. Lidé, skrývající se před útočníky v kostele etiopské pravoslavné církve, byli vyvedeni ven a zastřeleni.

Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví

23. January 2021 - 16:26

Vatikán. Jalovou výřečnost jedné z postav Shakespearova „Kupce benátského“ a naopak „pulsující dotek života“ u španělského blahoslaveného novináře Lozana Garrida si papež František bere za příklad v dnešním poselství k Světovému dni sdělovacích prostředků, aby poukázal na důležitost reálného prožitku jako základu jakékoli poctivé komunikace.

Papežská akademie pro život varuje před „vakcinačním nacionalismem“

23. January 2021 - 16:26

Vatikán. Papežská akademie pro život opětovně vyzývá k rovné distribuci vakcín proti Covidu-19 a překonání „vakcinačního nacionalismu“. Očkování je „společným dobrem pro všechny“, zdůrazňuje předseda této vatikánské instituce, arcibiskup Vincenzo Paglia, a vybízí, aby se zamezilo zpoždění očkovací kampaně v nejchudších zemích světa.

Arcibiskup Gallagher: Sílu zákona nesmíme nahradit zákonem síly

22. January 2021 - 16:21

Vatikán. Sekretář pro vztahy se státy, arcibiskup Paul Richard Gallagher, jehož úřad je srovnatelný s funkcí ministra zahraničí, popisuje v rozhovoru s edičním ředitelem vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andreou Torniellim, úsilí Svatého stolce vedoucí k podpisu Smlouvy o zákazu jaderných zbraní, která vstupuje v platnost dnes, pátek 22. ledna. “Mír a mezinárodní bezpečnost se nemohou zakládat na hrozbě vzájemného zničení”, zdůrazňuje arcibiskup Gallagher.

Papež kondoloval k úmrtí pomocného biskupa Mexika

22. January 2021 - 16:21

Vatikán/Mexiko. Papeže Františka hluboce zarmoutilo úmrtí pomocného biskupa mexického hlavního města, Francisca Daniela Rivery Sáncheze, který zemřel v důsledku nákazy Covidem-19, ve věku pětašedesáti let po zhruba měsíční hospitalizaci. V kondolenci Petrův nástupce připomíná tohoto “altruistického pastýře, který s velkorysou věrností vydal život ve službě Bohu a církvi, a vyprošuje věčné odpočinutí pro jeho duši.”

Stránky