Triduum modliteb matek - historie

Když se skupinky Modliteb matek rozšířily do celého světa, následně vznikla komunita Solace (Útěcha). Její součástí jsou Modlitby matek, Modlitby Otců a Děti víry. Po celý rok se každý týden modlíme za své děti. Po krátkém čase jsme ale byly pozvány, abychom se každé čtvrtletí po celém světě modlily tři dny za duchovní spojení a jednotné úmysly. Tedy ne za svoje děti, ale za sebe a za ty, za které se možná nikdo nemodlí. Pán to potvrdil tím, že toto vnuknutí dostala ve stejném čase nejenom naše zakladatelka Veronika, ale i koordinátorka MM v ČR Růženka z Brna. Začaly jsme vlastně „na zelené louce“. Věděly jsme jen to, že v pátek se máme postit a odprošovat za svoje hříchy. V sobotu máme odpustit a prosit za obrácení těch, kteří ublížili nám a našim dětem. A v neděli se radovat, chválit Pána a děkovat mu za všechno, co nám v našem životě dopřál.

Triduum a jeho hloubka

Od počátku modlitebních triduí nás Duch Svatý neustále vedl k větší odevzdanosti a k jednoduchosti. Postupně nám odhaloval Boží úmysl. Vnímaly jsme, že jednotlivé dni tridua spolu velmi úzce souvisí. Podobnost jsme viděly především mezi triduem MM a velikonočním triduem. V Písmu svatém se na mnoha místech hovoří o třech dnech. Mnohá z nich jsou jakoby předzvěstí očekávaného velikonočního tridua. V knize Exodus (5, 3) Pán Bůh posílá Hebrejce na tři dni do pouště, aby mu obětovali a aby je ochránil. V knize Jozue poslali vyzvědače na tři dny do hor, aby se ukryli před svými nepřáteli. Judita (12, 7) byla v Holofernově táboře tři dny a tři noci. Ester (4, 16) shromáždila Židy, aby se tři dny a tři noci postili a modlili a potom šla před krále, aby je zachránila. V evangeliu sv. Matouše (14, 40) se praví: Jako byl Jonáš tři dny v břiše velryby, tak bude i Syn člověka tři dny a tři noci v lůně země.

Triduum - dar z nebes

Tak jako je spiritualita MM spiritualitou života Panny Marie, tak i triduum je pozvání z nebes připomenout si každého čtvrt roku velikonoční tajemství a prožít tento čas s Matkou Marií. Je to pozvání prožít něco skutečného z jejího života. Pán Ježíš zvlášť nás matky zve, abychom žily život, který žila jeho Matka. Je to něco podobného, jako když utrpení, které prožíváme, připojujeme k Ježíšovu utrpení na křížové cestě. Má v tu chvíli zcela jinou hodnotu, než když se trápíme samy. Toto vysvětlení nám může pomoci pochopit náš vztah k Panně Marii. Marii neuctíváme jako Boha, ale učíme se od ní Bohu důvěřovat v každé situaci, zvlášť v těžkých životních zkouškách, kterým často vůbec nerozumíme. Učíme se od ní odpouštět tam, kde se nám vůbec odpustit nechce, a nakonec za všechno velebit Boha. Je to jen potvrzení výzvy, kterou dostala Veronika hned na začátku, aby Panna Maria byla její učitelkou.

Zdá se, že po dobu tridua jsou nebesa otevřená a Pán Ježíš k nám přichází s košem plným drahokamů - uzdravením, osvobozením, odpuštěním, smířením, radostí, pokojem a láskou... Stačí, abychom přišly k němu a nabraly si z nich. Připravil je pro nás, jsme zvány. Zároveň nás ujišťuje o síle duchovního spojení, díky kterému i ty matky, které se pro své povinnosti, chorobu nebo jinou překážku nemohou účastnit osobně, mají podíl na všech těchto milostech.

Pátek - odprošujeme za svoje hříchy

V pátek byl Pán Ježíš ukřižován za naše hříchy a Jeho Matka stála pod křížem. Přes všechnu bolest nepadala do mdlob, ale stála. Co asi prožívala? Vzpomeňme si na proroka Daniela, který byl člověk spravedlivý před Pánem, a přece odprošoval Pána Boha za celý izraelský národ. Pravil: „Bože odpusť nám naše viny...“ Myslím, že je možné, že Panna Maria stála pod křížem a odprošovala Boha Otce za nás - v našem zastoupení - slovy: „Otče, odpusť nám naše viny...“ Ona tam stála jako první a stojí tam stále. Dokud si my neuvědomíme, že se tam máme postavit a prosit: „Pane Ježíši Kriste, Synu živého Boha. smiluj se nade mnou hříšnou.“

Sobota - odpouštíme a prosíme za obrácení těch, kteří ublížili našim dětem

V sobotu nás Pán zve, abychom se modlily za ty, kteří ublížili nám a našim dětem. Celým tímto dnem zní věta z kříže: „Otče, odpusť jim, protože nevědí, co činí.“ Přemýšlejme, co asi dělala Matka, které zabili Syna. Určitě netoužila po pomstě, to jí bylo vzdálené. Ale spravedlivý hněv v jejím srdci mohl být, tak jako byl hněv v srdci jejího Syna, když vyháněl prodavače z chrámu. Myslím, že je možné, že Marie odpouštěla těm, kteří zabili jejího Syna, a modlila se za jejich obrácení. Možná právě v tuto sobotu vyprošovala milosti i pro nás, abychom měli sílu odpustit těm, kteří nám ublížili, aby Bůh Otec mohl naplnit naše srdce milosrdnou láskou.

Neděle - chválíme a děkujeme Pánu za všechno, co učinil v našem životě

V neděli jsme pozváni k chválám. Máme chválit Pána a děkovat mu za všechny dary a milosti - radovat se před jeho tváří. Přestože to nikde v písmu Svatém není napsáno, všichni tušíme, že Pán Ježíš po svém zmrtvýchvstání navštívil nejprve svoji Matku a až potom se zjevil Máří Magdaleně. Mnohé mysticky hovořily o tomto setkání. Byla to radost nad radost. Určitě se Matka se Synem radovali, že vydrželi až do konce, že byla zlomena moc zla, a chválili Boha za všechno, co učinil. Můžeme se tedy v neděli radovat spolu s Pannou Marií a Ježíšem, děkovat Bohu Otci za všechny milosti, kterých se nám v životě dostalo.

Triduum MM jsou tři dny, ne tři hodiny

Možná jsme si myslely, že stačí po dobu tridua přijít do kostela, stačí se tam pomodlit nebo jen poslouchat a tím to končí. Ale tak to není.

V pátek jsme pozváni činit pokání za naše hříchy. Už od rána můžeme v duchu stát s Pannou Marií pod křížem - při plnění všech našich každodenních povinností - a například jen opakovat modlitbu: „Pane Ježíši Kriste, synu živého Boha, smiluj se nade mnou hříšnou.“ Máme se postit o chlebě a vodě - kdo může. V tento den bychom měly Pánu předložit všechno, co prožíváme - naše povinnosti, námahu jako oběť za naše hříchy, tedy za to, co jsem já sama udělala špatně. Pobožnost tridua v kostele nebo ve skupince by měla být pouze vyvrcholením celého dne. Po ní bychom mohly odcházet v tichosti do svých domovů a v duchu děkovat za Boží milosrdenství.

V sobotu můžeme prosit o milost odpuštění těm, kteří ublížili našim dětem. Můžeme udělat místo nich skutek pokání, aby Pán viděl, že to myslíme vážně a že to opravdu chceme. Celý den si připomínejme, že nám Ježíš odpustil mnohem víc, než co my máme odpustit druhým. Můžeme si například opakovat modlitbu Otče náš.

V neděli je den radosti a chval. Měla by to pocítit celá naše rodina a přátelé. Celá neděle může být modlitbou chval a díkůvzdání. Pobožnost v kostele nebo ve skupince a agapé je jen vyvrcholením celého tridua. Tento den můžeme i doma připravit slavnostnější oběd než obvykle a věnovat se rodině, aby i oni všichni z nás cítili, že máme v srdci radost. Prosme Pannu Marii, aby nám pomohla. Aby její radost byla i naší radostí a aby se dotýkala všech našich drahých.

Symbol

V přípravných modlitbách prosíme Pána o Slovo a o symbol na konkrétní den tridua. Právě proto, že modlitby jsou duchovní, je pro nás lidi symbol velmi důležitý, protože je hmotný. Je to něco, co můžeme vzít do ruky a odevzdat nebo si to vzít. Často pochopíme symbol na jednotlivé dny právě z Božího Slova. Duch Svatý má na každé triduum pro nás připraveny takové symboly, které sice budeme držet ve svých rukou, ale přes které se nás bude v srdci dotýkat On sám. Na každé triduum jsou symboly jiné. Vždy musí vzejít z modlitby. Symbol musí být jednoduchý a velmi snadno pochopitelný těm, kteří na modlitby přijdou.

Příprava na triduum

Stále víc si uvědomujeme, že příprava na triduum je důležitá, ale vůbec ne taková, k jaké by nás naše lidská přirozenost vedla. Není důležité důkladně si připravit bod po bodu modlitební program jednotlivých dnů. Úplně stačí orientační kostra, kterou Duch Svatý naplní na setkání tak, jak sám bude chtít. Od začátku MM nás Veronika nabádala, abychom se na setkání připravovaly jen modlitbou.

Důležité je, aby se ty dvě matky (může jich být víc), které modlitbu povedou, setkaly několik dnů předem aspoň jedenkrát a modlily se spolu za Slovo od Pána, za symboly a vůbec za celý čas vedení modlitby, které je čeká, zrovna tak jako za všechny matky, které se tridua zúčastní.

Nebojme se předstoupit v modlitbě^před našeho Pána takové, jaké jsme. Nejisté, křehké a hříšné. Očekávejme, že konat bude On a dá nám poznat, co je pro probíhající triduum důležité. Nebojme se vstoupit na tuto nejistou půdu, do neznáma, kde nemáme všechno pod kontrolou a můžeme skutečně jen s důvěrou prosit, čekat a věřit.

Toto je pravá příprava: dát se k dispozici, otevřít srdce, a to nejen po dobu této modlitby, ale po celé dny před triduem. Chodit s otevřenýma očima a hledět jimi, co nám náš Pán ukáže a jak nás povede.

Často se stane, že svojí snaživostí připravíme opravdu mnoho až přemnoho natolik, že se Modlitby matek mění na různé jiné pobožnosti a modlitby, určitě ne špatné, ale takové, které se pro naše modlitební triduum nehodí. Uvědomme si, že žádná katecheze, žádné slovo nebo krásná myšlenka nemůže nahradit čas, který potřebujeme prožít v Boží přítomnosti po dobu tridua. Jsme jenom směrovkou, která ukazuje na Pána Ježíše. Nemluvme moc a dejme Pánu Bohu možnost promluvit k těm, kteří přijdou.

Pokora a jednoduchost, to jsou naše pilíře. V pokoře uznávám, že ne já, ale On je autorem tridua, a já v jednoduchosti dítěte kráčím tam, kam mne Otec vede, bez toho, abych moc uvažovala nad správností nebo hodnověrností cesty, kterou mi ukazuje. I když se nám teď zdá, že je to moc lehké, nebo dokonce nezodpovědné, zkusme se na nejbližší triduum - ale opravdu s plným nasazením srdce a umrtvováním svých myšlenek - takto připravovat. Jsem přesvědčená, že nejen uznáme, že je to velmi zodpovědná příprava, ale že taky poznáme, jak dobrý a zázračný je náš Bůh.

Triduum v kostele

V mnoha farnostech na světě a i u nás se triduum koná v kostele. Je naší povinností podrobně vysvětlit knězi zodpovědnému za naši farnost, co to triduum je a jak bude probíhat. Když nám dovolí vést tyto modlitby v kostele, poprosíme ho, aby týden před tím v neděli pozval na triduum celou farnost.

Máme zkušenosti, že někteří kněží žádají od nás písemnou přípravu, každé slovo, které se v kostele řekne. V takovém případě je vhodné, když použijete na triduum jen modlitby z knížečky MM na daný úmysl a Písmo Svaté - žalmy - na modlitby chval a čtení, které je na daný den. Z něho vybereme tu část, která se hodí na úmysl konkrétního dne.

Triduum ve skupinkách MM nebo o samotě

Jsou farnosti, kde se matky scházejí na triduum jen ve svých modlitebních skupinkách, nebo se spolu několik skupinek sejde. I to je možné. Jsou i matky, které se připojují k našim modlitbám, protože z různých důvodů nemají svou skupinku. Vás taky zveme, abyste s námi prožívaly celé tři dny tak, jak o tom teď píšeme.

Povinnosti těch, které vedou jednotlivé dny tridua MM v kostele

Před začátkem je potřeba říct pro ty, co jsou tu poprvé, co to triduum je a poprosit je, aby si po skončení modliteb vzali plakátek s krátkou historií. Pokud mají zájem, tak i brožurku modliteb matek po případě Veroničinu knížku „Radost z odevzdání se“.

Modlitby, které se modlíme každý den tridua: Modlitba nebo píseň k Duchu Svatému, aby nás vedl, modlitba za ochranu, modlitba za sjednocení se všemi skupinkami MM - členkami komunity Solace a celém světě. Po těchto třech modlitbách mohou následovat další modlitby z brožurky MM, ale taky nemusí. Můžeme se pomodlit spolu i jiné modlitby, například v pátek pobožnost křížové cesty - za svoje hříchy nebo litanie k Božskému Srdci nebo bolestný růženec za ty, kterým jsme ublížili, aby nám bylo odpuštěno atp.

V sobotu před začátkem vyzveme všechny ty, které nebyly přítomné v pátek, aby chvilkou ticha litovaly svých hříchů. Teprve potom začneme druhý den tridua krátkým uvedením do proseb o odpuštění a modliteb za obrácení. Můžeme se například pomodlit korunku k Božímu milosrdenství nebo bolestný růženec za ty, kteří nás bičovali, trním korunoval i... nebo jiné.

V neděli před začátkem poprosíme všechny, kteří nebyli přítomni v pátek, aby ve chvilce ticha litovali svých hříchů, a potom znovu ty, kteří se nezúčastnili v sobotu, aby rovněž ve chvíli ticha odpustili a poprosili za své odpuštění člověku, kterému nedokázali zatím odpustit. Po těchto chvílích ticha, duchovně připraveni, začneme poslední den tridua, den radosti a chval. Je dobré vyzvat zúčastněné, aby přišli dopředu a vydali krátké svědectví o radosti života s Pánem. Spolu s naší Matkou Marií říkejme např. nahlas: „Velebí má duše Pána, neboť s námi učinil veliké věci...“ Je velmi milé, když neděli zakončíme malým agapé pro všechny, kteří přijdou. Každé triduum je jiné a přitom Bohu velmi milé. On nás miluje.

Slovo z Písma Svatého na triduum

Někdy nám Slovo na jednotlivé dny pošle Veronika. Ale často je i liturgické čtení na dny tridua jakoby připravené. Můžeme je rovněž použít, stačí jen několik vět. Příklady z triduí najdete v mnoha zpravodajích MM.

Milé matky, prosme o pokoru, jednoduchost a bázeň před Pánem k této službě, ke které jsme pozvány. On vidí až na dno našeho srdce, už zdaleka vnímá naše myšlenky a pozná naše úmysly. Nezáleží na tom, co řeknou lidé, důležité je, abychom se nechaly vést Duchem Svatým a naslouchaly těm, kteří nám v zodpovědnosti před Bohem pomáhali...

Pánu Ježíši bylo líto zástupu, který se po tři dny zdržoval s ním a neměl co jíst. Nechtěl je propustit hladové, aby nezemdleli na cestě. Mámy a tátové, děti i kněží, to je o nás - ani jeden, ani jedna z nás neodejde z tridua s prázdnou.

Prosíme, aby si tento list přečetla každá matka, která se modlí v MM. Přejeme Vám požehnaný čas. Za nás všechny s láskou a vděčností

Jana, Helenka a Růžena

Převzato ze zpravodaje Modlitby matek č. 56 (září 2010).

O Modlitbách matek v našich farnostech viz např. zde. V říjnu se bude konat Celonárodní konference, na kterou se můžete přihlásit.