Malta – ostrov svatého Pavla

O letošních prázdninách se nám poštěstilo navštívit starobylý ostrov Malta. Naše dcera zde totiž měla měsíční stáž v místní nemocnici, tak jsme ji letěli navštívit a udělali si zde týden dovolenou. Díky jejím znalostem získaných od místních studentů jsme v ní měli skvělou průvodkyni.

Malta leží asi 80 km na jih od Sicílie, má rozlohu 316 km2. Hlavní ostrov je velký asi jako Brno s přilehlými částmi. Protože je kousek od Afriky, je zde hodně suché a teplé podnebí. Ostrov nemá žádné povrchové zdroje vody, veškerá pitná se kupuje. Užitková voda se získává odsolováním mořské a z dešťových srážek. Těch ale není mnoho, jen na jaře a na podzim.

Maltu navštívil už svatý Pavel při své cestě do Říma. Je to právě ten ostrov, kde loď ztroskotala a Pavel zde nezemřel ani po kousnutí hadem (Skutky 28, 1-10). Svatý Pavel je zde nejuctívanějším světcem, je mu zde zasvěceno mnoho kostelů a pojmenováno hodně míst. Ve městě Rabat je dokonce k navštívení jeskyně, kde podle tradice sv. Pavel žil při své návštěvě ostrova. Byl zde prvním šiřitelem křesťanství. K jeskyni přiléhá i systém katakomb, které měly po staletí mnoho využití. Byla zde cisterna na vodu a za 2. světové války i kryty pro civilní obyvatelstvo.

Malťané milují svátky a oslavy, říkají jim zde festa. Na ostrově je kolem 300 kostelů a svátky jejich patronů se bouřlivě oslavují. Pokud svátek připadá na zimu, slaví se i v létě. Ve městě Marsaskala, kde jsme byli ubytovaní, je kostel sv. Anny, takže jsme měli festu z první ruky. Už od středy se zdobily ulice, kterými prochází průvod s kapelou a se sochami. Ty jsou postupně umístěny na podstavce kolem cesty. Všude jsou také stánky s občerstvením a suvenýry. Hlavní akce začínají až v podvečer – průvod s kapelou a ohňostroje, a trvají skoro do půlnoci. Oslavy trvají několik dní, vlastně spíš večerů...

V neděli jsme šli na mši svatou. Byla slavnostní, festová, i s místním biskupem. Čtení jsme si našli v českém lekcionáři a při mši si ho četli z mobilu. Mše byla v maltštině, je to směsice arabštiny, angličtiny, občas výraz italsky. Při mši zpíval místní sbor, nápěvy byly v podobném duchu jako u nás. Většina společných textů byla promítána na displej na zdi, takže jsem se snažila zapojit i do zpěvů (modlitby jsme si raději potichu odříkávali česky).  Pozdravení pokoje bylo „s odstupem“, všichni se dálku zdravili a usmívali se. Celkově bylo prožití této bohoslužby krásným duchovním zážitkem.

I když je ostrov hodně zalidněný, zastavěný a na vegetaci chudší, prožili jsme zde krásné dny. Viděli jsme hodně zajímavého a stejně jsme nestihli všechno, co tu k vidění je.   

Autoři článků: