Hrob sv. Cyrila a pozvánka na Hvězdicovou pouť

Hojně navštěvovaným místem v Římě, zejména poutníky ze slovanských zemí, je bazilika sv. Klimenta. Do její krypty byly po smrti sv. Cyrila – Konstantina (14. 2. 869) uloženy jeho tělesné pozůstatky. Každým rokem se tam společně ve výroční den jeho úmrtí modlí všichni Slované, kteří jsou právě v Římě. Celé to místo ovšem prošlo v průběhu staletí velkými změnami. A týká se to i pozůstatků sv. Cyrila. 

Koncem 11. století byly jeho ostatky přeneseny z krypty do horního kostela a uloženy pod oltář kaple vpravo od hlavního vchodu. Za napoleonských válek z bezpečnostních důvodů uložil kanovník lateránské baziliky Lorenzo Mattei ostatky sv. Cyrila ve své domácí klenotnici, na což se však časem zapomnělo. Teprve v roce 1963 je našel dominikán Leonard Boyle v Recanati u Loreta v paláci rodiny Antici-Mattei. Dne 14. listopadu 1963 je majitelka odevzdala papeži Pavlu VI. a tři dny na to byly slavnostně přeneseny do baziliky sv. Klimenta a uloženy na oltář sv. Cyrila a Metoděje. Tento stávající oltář byl zřízený v 19. století chorvatským biskupem a velkým cyrilometodějským ctitelem J. J. Strossmayerem, jinak též čestným občanem Prahy (v Holešovicích je po něm pojmenované náměstí). Na stěně kolem oltáře jsou připevněny nebo zavěšeny různé obrázky, mozaiky a textové tabulky, zanechané tam slovanskými poutníky, jimiž vyjadřují sv. Cyrilovi poděkování za jeho apoštolské působení mezi slovanskými národy: * s bratrem Metodějem prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk, * sv. Konstantin k němu vytvořil písmo, hlaholici, * prostřednictvím toho se zasadili o vzdělanost a kulturu slovanských národů… Díky tomu jsou oba dva hlavními patrony Moravy, v roce 1981 je papež Jan Pavel II. ustanovil za spolupatrony Evropy. 

V jubilejním roce 2000 se uskutečnila velká pěší pouť českých poutníků do Říma. Na památku této pěší poutě se od r. 2001 putuje z více míst naší vlasti na Velehrad. Dá se říct, že čím je pro křesťanstvo Řím, tím je pro Slovany – a Evropu – Velehrad. 

Do Říma nelze chodit každý rok pěšky, ale každý může zkusit jednou za rok z domu na Velehrad (nebo aspoň jednou v životě - jako Poláci na Jasnou Horu).

Vychází se vždycky koncem prázdnin, a to v pondělí mezi svatým Rochem, patronem poutníků, a svátkem Panny Marie Královny, tedy každoročně mezi 16. a 22. srpnem z Nového Veselí, Vranova nad Dyjí nebo Vítochova a v úterý pak z Velkého Meziříčí, Olešnice nebo Znojma. Je to i kvůli sestrám a bratřím ze školství, kteří musí nastoupit do školy už týden před zahájením školního roku. Ve středu se vychází z Olomouce, ve čtvrtek z Ratíškovic. 

Od Sv. KLIMENTA na LEVÉM HRADCI se na Velehrad etapově putuje 
od r. 1982 - tisícího výročí zvolení sv. Vojtěcha pražským biskupem, 
prvním české krve 19. 2. 982.

 První etapa začíná vždy v sobotu mezi 14. a 19. únorem.
L. P. 2002 se přičiněním Dr. Františka Reichla obě poutě spojily,
takže poslední týden chodíme spolu anebo blízko sebe.  

Časem dostala ta mladší název Hvězdicová pouť.
Ta bude letos, dá-li Pán, v týdnu od pondělí 21. 8. do soboty 26. 8. 2023.
I vy jste srdečně zváni, je možno se přidat jen na kousek cesty 
anebo dojet až v sobotu na zakončení. 
Podrobnosti na www.poutnik-jan.cz.

Autoři článků: