Mount Nebo

Podle Bible (Deuteronomium) Mojžíš vystoupil na horu Nebo v Moábské zemi (dnes v Jordánsku) a odtud spatřil Kanaán (zaslíbenou zemi), o níž Bůh řekl, že do ní nevstoupí; Mojžíš tam pak zemřel. Bible (Deuteronomium 34,6) říká, že místo Mojžíšova pohřbu nebylo známo. Mojžíšovu smrt poté, co spatřil Kanaán, připomíná památník na vrcholu hory Nebo na druhé straně Jordánského údolí. Údajný Mojžíšův hrob se nachází v Maqam El-Nabi Musa na Západním břehu Jordánu, 11 km jižně od Jericha a 20 km východně od Jeruzaléma.

Hora Nebo je pak znovu zmíněna v 2. knize Makabejské (2,4-7), když zde prorok Jeremiáš ukryl stánek a archu úmluvy v jeskyni.

Na vrcholu hory Nebo stojí křesťanský kostel z byzantské doby.

20. března 2000 navštívil vrchol hory Nebo papež Jan Pavel II. během své pouti do Svaté země. Během své návštěvy zasadil vedle byzantské kaple olivovník jako symbol míru. V roce 2009 navštívil toto místo papež Benedikt XVI., pronesl zde projev a z vrcholu hory se díval směrem k Jeruzalému.

Sochu hadovitého kříže na vrcholu hory Nebo vytvořil italský umělec Gian Paolo Fantoni. Symbolizuje zázrak bronzového hada, kterého vzýval Mojžíš na poušti (Numeri 21,4-9), a kříž, na němž byl ukřižován Ježíš (Jan 3,14). 

Historie moderního Mojžíšova památníku

Starobylý kostel, který byl poutním místem již od 4. století, objevil v letech 1933-1938 Sylvester Saller a vynesl na světlo baziliku s kaplemi a přístavky kláštera. Nádherné mozaiky byly poté kvůli ochraně opět zasypány zeminou. V roce 1963 se Kustodie Svaté země rozhodla mozaikové podlahy obnovit a projektem byl pověřen Virgilio Corbo, nad ruinami byl postaven kovový přístřešek navržený v Oxfordu, práce však přerušila arabsko-izraelská válka v roce 1967. Obnovené práce následovaly v letech 1976-1984, kdy byla objevena nová mozaika v diakonikonu-baptisteriu.  V roce 1984 byly dokončeny konsolidační práce a díky tomu mohla být bazilika využívána jak k liturgickým účelům, tak k vystavení restaurovaných mozaik, a to buď “in site”, nebo připevněných na stěnách. Po obnovení plánů vypracovaných v roce 1989 a geologických průzkumech a posouzeních antických a moderních struktur provedených o deset let později byl v období od prosince 2007 do dne znovuotevření 15. října 2016 nad antickým kostelem vybudován nový přístřešek, v podstatě kompletní bazilika. Ani náhlá smrt Michelle Piccirillo, klíčové postavy projektu, v říjnu 2008 nevedla k přerušení prací. 

Autoři článků: