Sazovický kostel mezi 10 „nej“ stavbami světa

V září loňského roku jsme společně formou autobusového zájezdu navštívili nový kostel sv. Václava v Sazovicích u Zlína, který byl nedlouho před tím slavnostně vysvěcen a uveden do užívání.

Architektem stavby je Marek Jan Štěpán. Vnitřní výzdobu navrhl a realizoval Vladimír Kokolia z Veverských Knínic, profesor AVU v Praze, který nás při zájezdu doprovázel. Na místě nám poskytl zasvěcený výklad k vlastnímu pojetí, ale i k záměru architekta. Skvělou atmosféru, která na zájezdě panovala, zachytil článek v 29. čísle Oříku, takže není třeba tehdejší pocity znovu popisovat.

Kostel si přesto zaslouží, abychom si ho opět připomněli. V Katolickém týdeníku č. 1/2018 jsme mohli číst článek se stejným názvem, jako má tento příspěvek. Uvádí zajímavou věc. Prestižní americký časopis Azure věnující se architektuře, zařadil kostel mezi 10 nejlepších staveb světa za rok 2017. Nevelký kostel a jeho architekt M. J. Štěpán, jak uvádí KT, se tak ocitli ve společnosti takových světových es, jako je Jean Nouvel, tvůrce pobočky Louvru v Abú Zabí, nebo Norman Foster, autor budovy firmy Apple v Chicagu. Jak dokládá Azure, chrám se zvonkohrou má tvar svitku papíru, připomíná románskou rotundu, ale přesto dýchá lehkostí a je prozářený světlem.

Konec konců, sám architekt stavby pro KT uvádí: „Jsme přehlceni informacemi. V kostele bychom proto měli vnímat klid, čistotu prostoru a uvědomovat si své nitro.“ Arcibiskup Jan Graubner při žehnání kostela loni v květnu vyjádřil přání, „aby se sazovický kostel stal audienční síní pro setkávání člověka s Bohem“. Doufejme, že tomu tak je a že tomu tak bude i v letech budoucích. 

Autoři článků: