2. koncert „Hudebního jara Zdeňka Pololáníka“

18.05.2011 - 19:30

Májový koncert“ se bude konat 18. 5. ve velkém sále Městského kulturního střediska v Tišnově. Začátek je v 19.30.

Poprvé během dvou let konání Hudebního jara Zdeňka Pololáníka se festivalový koncert uskuteční v sále Městského kulturního střediska.

Představení účinkujících

V písňovém recitálu se představí sólistka opery Slezského divadla v Opavě OLGA PROCHÁZKOVÁ za doprovodu klavíristy FRANTIŠKA ŠMÍDA. V programu nebude chybět lehčí žánr včetně operetky, připomenuto bude i dvojí letošní výročí W. A. Mozarta (255 let od narození a 220 od úmrtí). Mezi písněmi Zdeňka Pololáníka zazní nejen zhudebněné verše Jana Skácela, ale dokonce také jedna světová premiéra, neboť autor byl požádán o složení speciální skladby právě pro tuto příležitost.

OLGA PROCHÁZKOVÁ studovala zpěv na brněnské konzervatoři. Dále pokračovala na JAMU a během studia se stala laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech. Je pěvkyní širokých interpretačních možností, od koloraturních přes lyrické až ke stěžejním rolím českého i světového repertoáru. Hostovala ve Státní opeře Praha a na operních scénách v Brně, Ostravě a Olomouci. Vytvořila na šedesát operních a přes třicet operetních rolí. Věnuje se také koncertní činnosti. V roce 2003 získala prestižní cenu Petra Bezruče za mnohaleté zásluhy o kulturní tvář města Opavy a od primátora města obdržela ocenění za osobní přínos pro rozvoj česko-polských vztahů.

FRANTIŠEK ŠMÍD je rodákem z Krnova, města proslaveného výrobou varhan. Svoje umělecká studia začal již na Základní umělecké škole ve svém rodišti a pokračoval na konzervatoři v Brně. Prvním nástrojem byla tuba, později si souběžně jako další hlavní nástroj zvolil varhany. Působil jako pedagog a hrál v orchestru opery Janáčkova divadla v Brně. V roce 1995 vytvořili společně s Olgou Procházkovou koncertní duo, aby intenzivněji zužitkovali veškeré své schopnosti a zkušenosti a obohatili tak široké publikum o umělecké zážitky.

Převzato z webových stránek
Městského kulturního střediska v Tišnově