Nejkratší a nejdelší advent

Všichni víme, že advent je čas před Vánocemi, v němž se připravujeme na oslavu narození Ježíše Krista, které bylo pevně stanoveno na 25. prosinec. Tento den je po velikonočním Vzkříšení největším křesťanským svátkem, je to slavnost Narození Páně.

Víme také, že advent je definován čtyřmi týdny začínající nedělemi, které tomuto datu předcházejí. Advent tedy vždycky trvá plné tři týdny, délka toho čtvrtého posledního záleží na tom, na který den v příslušném roce připadne datum 25. prosince.

Právě v tomto roce jsme svědky zajímavé situace, kdy čtvrtý týden letošního adventu má nejkratší možnou délku – trvá pouze 1 den. Je to dáno tím, že 25. prosinec padne na pondělí. Tudíž ta předcházející neděle je čtvrtou (a poslední) adventní nedělí. Žádný jiný den letos mezi ní a dnem Narození Páně není, čtvrtý adventní týden je tedy tvořen pouze a jen jí samotnou. A protože je to 24. prosinec, jedná se současně o Štědrý den a poslední den letošního adventu. Celý advent má celkem jen 22 dnů.

Opačný extrém jsme zažili v loňském roce. Slavnost Narození Páně, t. j. datum 25. prosince, padlo na neděli. Nejbližší předchozí neděle měla datum 17. prosince, byla to tedy neděle, jíž začínal poslední 4. adventní týden. Měl plných sedm dní, celý advent loni trval 28 dní.

Podíváme-li se (jen tak kvůli procvičení) na příští rok 2018, zjistíme, že čtvrtý adventní týden bude mít 2 dny, celý advent pak 23 dnů. Ověřte si to sami. 

Autoři článků: