Jubileum RNDr. Jiřího Kocha

Na redakční radě jsme se dohodli, že se budeme věnovat ještě jednomu výročí. Svých kulatých narozenin se totiž dožije doktor Jiří Koch z Vev. Knínic, 

i když to bude až po vyjití tohoto čísla Oříku, ale jen o pár dní později. 

Protože k jeho výročí došlo už několik příspěvků, RR se rozhodla zařadit je už nyní, byť tedy s několikadenním předstihem. Činíme tak především jako výraz ocenění za jeho odpovědnou a záslužnou práci, kterou dlouhá léta odvádí především s vydáváním tohoto zpravodaje.

Milý pane doktore,

známe se už pěknou řádku let, navštívili jsme společně mnoho akcí pod hlavičkou našich dvou farností Ostrovačice-Říčany a Veverské Knínice, a přesto jsem se při příležitosti Vašich 80. narozenin obrátila na Vaši dceru Pavlínu Kadlčkovou a staré pedagogy, aby mi přiblížili Vaše studijní úspěchy i životní problémy. Obratem a ochotně zareagovali na mou výzvu.

Jiří Koch se narodil 5. října 1942 v Brně. Byl studentem Jedenáctileté střední školy v Zastávce u Brna, kde si ho pamatují jako chytrého, organizačně schopného a seriózního studenta. Výborné studium na gymnáziu ho předurčilo na Přírodovědeckou fakultu J. E. Purkyně, dnešní Masarykovu univerzitu, v oboru matematiky a deskriptivní geometrie, kterou absolvoval v r. 1965.

Po ukončení vysokoškolského studia učil matematiku a deskriptivu na Vojenské akademii v Brně. Současně se odborně věnoval diferenciální geometrii, z níž zpracoval rigorózní práci, kterou pak na MU obhájil v roce 1967 a složil s tím spojenou náročnou zkoušku. Na tomto základě mu byl udělen titul RNDr. Toto životní období bylo pro něj jistě šťastné, neboť už za studií poznal svou lásku Helenu Vybíralovou, též vysokoškolačku, která se v roce 1965 stala jeho manželkou.

Pod dominantním vlivem svého otce-legionáře a křesťanských zásad rodičů nezůstal lhostejný k politické situaci v r. 1968. Zapojoval se do různých politicko-společenských aktivit, což se pro něho stalo osudným. Po několika úspěšných letech plných lásky a naděje přišla realita. Normalizace! Ta ho i přes jeho erudici v oboru zbavila zaměstnání, a teprve po mnoha nezdařilých pokusech našel místo jako programátor v podniku Kancelářské stroje, naštěstí se stejně smýšlejícími a výbornými spolupracovníky.

Po r. 1989 s vehemencí sobě vlastní se zapojil do veřejného života. Byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra a místní skupiny ODS ve Veverských Knínicích. Změnil zaměstnání a vrátil se do školství. Pracoval na Školském úřadě Brno-venkov i Brno-město a do důchodu odchází z NIDV (Národní institut dalšího vzdělávání), kde se věnoval vzdělávání dospělých. Svůj organizační um a energii uplatňuje po dobu osmi let jako starosta obce Veverské Knínice, která je pro něho silnou srdeční záležitostí. Poté byl po dobu čtyř let ještě členem Zastupitelstva obce. To už se ale projevuje nemoc jeho manželky, kterou pak obětavě opatruje (10 let) až do její smrti. 

Mnoho let šéfuje našemu farnímu zpravodaji OŘÍK (zkratka zahrnuje obce Ostrovačice, Říčany a Knínice). Informace současného OŘÍKU neobsahují jen činnost našich farníků a obcí, ale p. doktor je postupně rozšířil o zprávy z diecéze, z Katolických novin, z webu atd. Prostřednictvím našich farních aktivit získáváme přátelství s farníky jiných obcí, kteří do OŘÍKU přispívají. Jako šéfredaktor časopisu zařazuje příspěvky podle svého uvážení, doplňuje je převážně vlastně provedenými fotografiemi, čímž obsah časopisu velmi oživuje. V redakční radě OŘÍKU oceňujeme jeho svědomitou přípravu, výbornou paměť, nápaditého ducha, příkladnou ochotu a empatie k lidem.

Našemu milému jubilantovi přejeme hojnost zdraví, nadále Boží ochranu a přímluvu Panny Marie do každého dne. Upřímně přejí 

Jarmila Pololáníková a redakční rada.