Malý střípek k narozeninám Zdeňka Pololáníka

V těchto dnech se dožil významného životního jubilea ostrovačický farník a varhaník, významný hudební skladatel pan Zdeněk Pololáník. Přejeme mu všechno nejlepší, hodně štěstí, zdraví, Božího požehnání a, samozřejmě, bohatou tvůrčí inspiraci.

Individuálních i oficiálních přání a proslovů bylo jistě zaslouženě plno. My jsme se chtěli podělit pouze o osobní zkušenost. Při vyslovení jména pana Pololáníka se nám vybaví především krásné hudební zážitky z koncertů v Předklášteří či v Brně, tóny varhan mistrně jím ovládaných na naší svatbě i svatbě naší dcery, ale také živoucí člověk, veselý a vtipný společník. Tak jsme ho měli možnost poznat během pravidelných svatoštěpánských setkání při žehnání vína. Jeho vyprávění různých historek ze života vždy příjemně zvedlo náladu přítomných. Bylo jich mnoho.

Pro nás nezapomenutelným bylo popisování účasti na oslavě sovětské hudební akademie v Gruzii, kde museli všichni přítomní povinně připíjet koňakem. Na důkaz toho, že drží krok, nefalšují a připíjí „do dna“, museli po vyprázdnění otočit skleničku nad svojí hlavou dnem vzhůru. Smáli jsme se tehdy všichni a ihned jsme to také zkusili – i když obsahem našich sklenic bylo moravské víno.

Milý pane Pololáníku, rádi na dálku připíjíme „do dna“ na Vaše zdraví! Věřte, že od srdce! Skleničku na důkaz obracet ani nemusíme.