To nezbytné z Kokolii

V neděli odpoledne 18. 11. 2018 se skupinka farníků spolu s panem farářem vypravila do Brna zhlédnout výstavu našeho rodáka akademického malíře Vladimíra Kokolii. Výstava je umístěna ve Faitově galerii ve Vaňkovce a otevřena je do 12. 1. 2019, vždy od úterý do soboty v 11 - 18 hod. Její název jsme použili pro pojmenování tohoto příspěvku.

Výstavu jsme navštívili díky Vladimírovi a Evě Kokoliovým v neděli. Cestou jsem si v duchu říkala: „Modernímu umění nerozumím. Jaké to bude?” Byla jsem moc zvědavá. Již dopředu musím říci, že skutečnost překonala mé očekávání. Sama galerie na mne učinila velký dojem. Krásné vzdušné prostory působily velmi příjemně. 

Vladimír nás přivítal a provedl celou výstavou. Přiznávám, že bez jeho vysvětlujícího výkladu by byl zážitek mnohem menší. U každého obrazu či grafiky nám podal vysvětlení a sdělil své pocity coby tvůrce. Naráz bylo všechno zřetelnější a pochopitelnější. Něčemu jsem i přesto nerozuměla, ale i tak mě hřál pocit pohody a uvolnění. Stačilo se dívat a nechat na sebe obrazy působit. 

Odpoledne rychle uběhlo a my jsme odjížděli s pocitem příjemně prožitého svátečního listopadového dne. Ještě jednou: Vladimíre a Evo, moc děkujeme!

Autoři článků: