Koronavirus

Zrušení bohoslužeb

DO ODVOLÁNÍ JSOU ZRUŠENY VŠECHNY MŠE SV. V KOSTELÍCH OŘÍKU I V CELÉ BRNĚNSKÉ DIECÉZI! 

Kněží budou v těchto dnech slavit mše svaté bez účasti lidu na úmysly, na které by byly slouženy veřejně (viz Pořad bohoslužeb). Po dobu trvání mimořádných opatření pan biskup Vojtěch Cikrle uděluje dispens od osobní účasti na nedělní bohoslužbě (viz Rozhodnutí p. biskupa).

Témata:

Život farnosti:

Ustupující pandemie

Prohlášení českých a moravských biskupů v situaci ustupující pandemie nemoci COVID-19 naleznete zde.

Témata:

Život farnosti:

Zdroje síly očima rabína a kněze

Žijeme ve zvláštní době. Je nám doporučeno zůstávat doma, pracovat z domova, nestýkat se s jinými lidmi, než se členy naší vlastní domácnosti, a když už musíme mimo hranice vlastního bytu, tak schování za respirátory a chirurgické roušky. Ze všech stran se na nás valí zprávy o počtu nakažených, nemocných, o zpožďujících se dodávkách vakcín k očkování a do podvědomí mnoha občanů této země se vkrádá malomyslnost a strach. Každý si hledá cestu, jak čelit těmto stavům, jak si je nepouštět příliš blízko k tělu a jak je přemoci.

Uprostřed pandemie

Jedete-li tramvají po Vídni, neuniknou vám velké reklamní plakáty v blízkosti zastávek. Na černém podkladě jsou bílými písmeny napsané tři věty, každá na samostatném listu. 1. Ohne Kultur sind unsere Augen nur Lichtsensoren (Bez kultivovanosti jsou naše oči jen senzory pro vnímání světla). 2. Ohne Kultur sind unsere Stimmbänder nur Sehnen. (Bez kultivovanosti jsou naše hlasivky pouze svaly). 3. Ohne Kultur sind unsere Ohren nur Brillenhalter.(Bez kultivovanosti jsou naše uši jen nosiči brýlí).

P. Anselm Grün (známý teolog a kazatel) k pandemii

Redaktor:

Omezení kontaktů a svobody pohybu, nižší příjmy kvůli „Kurzarbeitu“, stoupající nezaměstnanost ‑ je vůbec možné mluvit na pozadí těchto faktů v postní době o odříkání?

P. Anselm:

Překvapivý způsob oslavy výročí 17. listopadu

Před mnoha lety se Janu Antonínovi Baťovi za jeho pobytu v Americe podařilo zakoupit na tu dobu vynikající letoun Lockheed L-10 Electra. Jako nový majitel s ním obletěl svět a 1. května 1937 s ním přistál v Praze. Byla to tenkrát velká senzace, noviny byly plné zpráv a podrobností. Jan Antonín Baťa patřil k předním českým podnikatelům, šířil dobré jméno naší vlasti po celém světě. Ta sláva se přenesla i na použitý letoun, který se stal symbolem rozmachu svobodného ducha a nejvyspělejší techniky. 

Proč se těším na Vánoce v roce 2020

Už delší dobu se zamýšlím sám nad sebou a pro sebe nad tím, co pro mne znamená křesťanství a teď také blížící se Vánoce…

Druhého listopadu večer jsem byl v době od 19:30 do 21:30 na návštěvě u vídeňských kapucínů, kteří mne u příležitosti nadcházejícího „lockdownu“ (začal téhož dne o půlnoci, tedy z 2. na 3. listopad) pozvali na kus řeči při sklence dobrého vína. 

Vánoční pozdrav 2020

Milí farníci a přátelé,

blíží se konec zvláštního roku 2020, ve kterém jsme prožili věci, o kterých se nám dříve ani nezdálo. Myslím, že i ti nejstarší mezi námi, kteří obyčejně ke všemu najdou paralelu ve svém bohatém životě a říkávají: „jó, to je jako v tom padesátýmvosmým, když…“, dnes musí říct: „něco takového jsem nezažil“. 

Modlitba a půst za uzdravení

Za uzdravení celého světa z pandemie se můžeme modlit tuto modlitbu:

Témata:

Život farnosti:

Počet lidí na bohoslužbách

V současné době může na bohoslužbách být obsazeno pouze 10% míst k sezení, což v našich kostelích znamená asi 10 osob. Opět se tedy vracíme do situace, kdy na mši sv. bude moci být jen rodina, na jejíž úmysl se mše sv. slaví, a několik dalších pozvaných osob.

V každém kostele existuje seznam těch, kteří chtějí být mezi pozvanými, protože je pro ně těžké prožívat bohoslužby doma u televize nebo modlitbou pouze se svými nejbližšími. Pokud by se někdo chtěl do tohoto seznamu ještě zapsat, zavolejte faráři.

Témata:

Život farnosti:

Bohoslužby v druhé vlně koronaviru

V těchto dnech podzimní fáze koronavirové pandemie bohoslužby nejsou zrušeny - probíhají normálně v obvyklých časech (viz zde), pouze s omezením účastníků. Na mše sv. jsou zváni ti, na jejichž úmysl jsou mše sv. slouženy, a ostatní pozvaní farníci (dovolený počet účastníků doplňujeme z papíru, na který se zájemci zapisovali). Ostatní mohou při dispensu p. biskupa sledovat bohoslužby v televizi či slavit domácí bohoslužbu.

Témata:

Život farnosti:

Roušky, aerodynamika a lidská vzájemnost

Z aerodynamiky je všeobecně známo, že mísení tekutin s různou měrnou hmotností probíhá poměrně pomalu. Uvedená zákonitost je občas prezentována např. v akváriu, kde jsou dvě tekutiny s rozdílnou měrnou hmotností, oddělené pevnou přepážkou. Po jejím vysunutí lze pozorovat, že se tekutiny nepromíchají, ale po sobě se posouvají, jako by byly odděleny např. pružnou folií.

Už jsme si to přece s dobrými výsledky vyzkoušeli na jaře

Ministerstvo zavádí roušky ve vnitřních prostorách po celé ČR

Převzato z webu BB. Autor článku: Monika Klimentová

Na základě datových podkladů o vývoji epidemie covid-19 a doporučení epidemiologů dochází od 10. září opětovně k povinnosti nošení roušek ve všech vnitřních prostorách budov, a to na území celé ČR.

Práce se sebou samým je umění

V době koronavirové krize v Česku, na Slovensku či v Rakousku je kromě politiků a odborníků na epidemii stále častěji slyšet také hlasy psychologů, psychiatrů a psychoterapeutů. Rád bych poukázal na několik výroků prof. dr. Alfrieda Längleho, známého v Rakousku i ve světě. Byl studentem a následně dlouholetým spolupracovníkem Viktora Frankla. Je propagátorem tzv. existenciální analýzy a logoterapie. Jedním z jeho známých výroků je: „Každý musí nejdříve umět zacházet sám se sebou, a teprve pak se může úspěšně postavit výzvám každodenního boje o přežití.“

Trezor pocitů

„To víte, doba koronavirová je doba koronavirová, to je těžká věc“…dala by se parafrázovat hláška člověka neandrtálského z dětského seriálu Mach a Šebestová.
Následující řádky se ale nebudou zabývat nákazou COVID-19, jak by se mohlo z úvodní věty zdát. Nebo jen velmi okrajově. Text píši v době mezi dvěma výjimečnými stavy vyhlášenými vládou ČR. Jeden právě končí a druhý začíná. 

Stránky

Subscribe to RSS - Koronavirus